Подаване на молба за убежище в България


Кой може да кандидатства за международна закрила в България?

Ако не можете да се върнете в страната си поради страх от преследване или други сериозни заплахи за живота или свободата ви, можете да подадете молба за международна закрила в България.

Молба за международна закрила може да подаде всяко лице в България – мъж, жена или дете. В Европа жените имат равни права с мъжете. Когато децата са влезли в България с един от родителите си или с двамата си родители, родителите са тези, които ще подадат молба за международна закрила от името на децата си, но само ако децата са на възраст под 14 години. Ако някое от децата е навършило 14 години, властите могат да изискат това дете да подпише собствената си молба, а един от родителите да потвърди молбата, като също я подпише.

Децата, които са пристигнали в България без родител или други роднини, се наричат „непридружени деца“ и имат специални права. Тези деца могат да подадат самостоятелно молба за международна закрила пред българските власти само чрез своя подпис За повече информация относно това какво е убежище, моля, вижте: https://asylum.bg/content/#asylum


Как можете да кандидатствате за международна закрила в България?

Пред държавните органи: Можете да изразите желанието си да подадете молба за международна закрила пред всеки държавен орган в България. Те са длъжни да изпратят молбата ви до Държавната агенция за бежанците, която трябва да я разгледа.

Пред Гранична полиция: Ако бъдете задържани от Гранична полиция или от Националната полиция, е важно незабавно да заявите желанието си да подадете молба за международна закрила.

Ако не го направите, българските власти ще ви третират като нелегален мигрант и ще ви настанят в център за имиграционно задържане (СДВНЧ).

В център за задържане на имигранти (СДВНЧ): Има два такива центъра – Бусманци и Любимец. Там също можете да подадете молба за международна закрила. Можете да получите безплатна правна помощ от Българския хелзинкски комитет, партньор на ВКБООН в областта на правната помощ.

Можете да бъдете задържани в тези центрове за целите на първоначалното установяване на самоличността или за срок до 6 месеца (който може да бъде удължен още два пъти за същата продължителност, или общо до 18 месеца) за целите на връщането. Имате право да обжалвате решенията за задържане, както и заповедта за връщане. Можете да получите безплатна правна помощ от Българския хелзинкски комитет, партньор на ВКБООН в областта на правната помощ, който всяка седмица посещава центровете за задържане на бежанци.

Ако подадете молба за международна закрила съгласно закона, трябва да бъдете освободен към отворен център на Държавната агенция за бежанците след 6 работни дни (8 календарни дни).

Пред Държавната агенция за бежанците: Можете също така да подадете молба за международна закрила директно пред Държавната агенция за бежанците.

От момента, в който подадете молба за международна закрила, се считате за лице, търсещо убежище. Не можете да бъдете експулсиран (депортиран) в страната си на произход, освен при много ограничени обстоятелства, свързани с националната сигурност.

За повече информация как да кандидатствате за международна закрила, моля, посетете: https://asylum.bg/content/#asylum


Какво се случва, след като подадете молба за международна закрила?

Стъпка 1: Регистрация

    • След регистрацията ще получите покана за интервю, на което трябва да се явите на посочената дата и час.
      • Ще бъдете регистрирани от Държавната агенция за бежанците и ще ви бъдат взети пръстови отпечатъци и снимка.

      Имайте предвид, че ако сте на възраст под 14 години, няма да ви бъдат взети пръстови отпечатъци.

      Вашите пръстови отпечатъци ще бъдат включени в системата „EURODAC“, която се състои от пръстови отпечатъци на всички граждани на трети страни или лица без гражданство, които са подали молба за международна закрила в ЕС. Ако някога сте били регистрирани като лице, търсещо убежище, в някоя от държавите-членки, това ще бъде отразено в системата и съгласно Дъблинския регламент тази държава, в която е подадена първата молба, ще се счита за държавата, компетентна да разгледа молбата ви за международна закрила. Можете да бъдете прехвърлени в държавата от ЕС, в която сте подали първата си молба, и обратно – да бъдете върнати в България, ако решите да напуснете страната и да подадете молба за международна закрила в друга държава – членка на ЕС. Съществуват някои хипотези, при които са възможни изключения от това общо правило.

      • Ще бъдете помолени да декларирате лични данни. Много е важно да кажете истината за възрастта, обстоятелствата и нуждите си и да представите всички лични документи за самоличност, ако разполагате с такива. Копията на хартиен носител на документите, които евентуално сте предоставили, ще бъдат съхранявани от администрацията на ДАБ до края на процедурата за предоставяне на международна закрила и след приключването ѝ с окончателно решение документите ще ви бъдат върнати. Служителят, който получава документите ви, ще ви даде подписан от него писмен протокол, в който точно са изброени документите, които сте представили. Запазете този протокол, тъй като по-късно ще го използвате, за да получите обратно документите си, освен ако българските власти нямат законови основания да ги задържат
      • На този етап от регистрационната процедура служителите по регистрацията ще ви зададат определен брой въпроси и ще трябва да подпишете няколко документа/регистрационни формуляр. По време на регистрацията ще присъства социален работник на ДАБ и ако принадлежите към уязвима група, като например самотни родители, бременни жени, непридружени деца, възрастни хора или хора със сериозни хронични заболявания или увреждания, е важно да информирате служителите по регистрацията и социалния работник за това, за да бъдат взети предвид вашите специални нужди. Ще получите информация относно процедурата, вътрешния ред на центъра и вашите права и задължения. По време на целия процес на регистрация се осигурява устен превод.
      • Медицинският персонал на центъра ще извърши медицински преглед и изследвания и ако имате признаци на заразни болести, може да бъдете настанени в отделно помещение (стая за карантина) за няколко дни.
      • Накрая ще ви бъде издадена бележка, в която се посочват датата и часът, когато ще получите своята „регистрационна карта“ (обикновено това отнема до 3 дни), документ, който ви разрешава да останете на територията на България до края на процедурата за предоставяне на международна закрила.

      Децата на възраст под 14 години, придружени от родителите си, обикновено не получават отделна регистрационна карта и не трябва да подават отделно молба за международна закрила, но както всички лица, търсещи убежище, получават уникален личен номер. Придружаваните деца се регистрират и се добавят към картата на родителя (обикновено картата на майката).

      Всички деца на и над 14 години подлежат на снемане на пръстови отпечатъци при регистрация.

      Непридружените деца и децата над 14 години получават собствена регистрационна карта.

Можете да научите повече за процеса на регистрация тук: https://asylum.bg/content/#registration

Стъпка 2: Настаняване

След регистрацията имате право на настаняване в центъра, в който сте регистрирани. Ако разполагате със средства да си осигурите частно жилище и не желаете да живеете в приемния център на ДАБ, имате право да го направите, но трябва да предоставите на администрацията на ДАБ договор за наем или друг документ, доказващ, че ще живеете на този адрес, както и вашите координати (телефонен номер), за да може ДАБ да се свърже с вас и да ви информира за молбата ви за убежище и за това какви процедури трябва да извършите по-нататък.

Стъпка 3: Интервю

Интервюто е най-важната част от процедурата за предоставяне на убежище и трябва да предоставите възможно най-много подробности за причините, поради които сте напуснали страната си на произход, и за опасенията си при завръщане, както и да представите всички доказателства и документи, с които разполагате в подкрепа на искането си, ако има такива.

Важно е да не пропускате интервюто, тъй като това може да доведе до прекратяване на процедурата, ако не сте в състояние да представите доказателство за основателна причина за пропускане на срещата.

Лицето, което ще ви задава въпросите, е интервюиращият, който ще отговаря за разглеждането на вашия случай (молбата ви за убежище) и ще подготви проекторешението на ДАБ по него. Имате право да поискате интервюиращ от същия пол като вашия.

По време на интервюто имате право да поискате разяснения, ако не разбирате някой въпрос.

Има случаи, в които на интервюто може да присъстват допълнителни лица. Ако сте непридружено дете, присъствието на социален работник от отдела за закрила на детето към Агенцията за социално подпомагане и на законен представител (адвокат от Бюрото за правна помощ, назначен да ви представлява) по време на интервюто е задължително.

Ако има обстоятелства, които ви възпрепятстват да се явите на интервюто в посочения час (например здравословни проблеми или психологическо състояние), трябва да информирате администрацията на ДАБ възможно най-скоро и интервюто ще бъде пренасрочено за друга дата/час.

В края на интервюто всичко, което е написано в протокола за интервюто, трябва да бъде прочетено на разбираем за вас език, да бъде съгласувано с вас и ако нямате възражения, ще бъдете помолени да го подпишете.

Повече информация за процедурата за предоставяне на убежище можете да намерите тук: https://asylum.bg/content/#procedure

Стъпка 4: Решение

Трябва да получите писмено решение в рамките на шест месеца от регистрирането на заявлението ви по общата процедура (или в рамките на 14 работни дни, ако заявлението ви е разгледано по ускорената процедура). Ако случаят ви се разглежда по усложнен начин, процедурата може да отнеме до 21 месеца, докато получите писменото решение на ДАБ по вашата молба. Ако обаче процедурата отнеме повече от 6 месеца, ДАБ трябва да ви предостави писмено обяснение относно причината за това.

Имате право да обжалвате решението на ДАБ.

Има някои особености по отношение на обжалването в зависимост от вида на процедурата за предоставяне на международна закрила, по която вашият случай е бил разгледан от ДАБ.

За случаите, разгледани по общата процедура, можете да обжалвате решението в 14-дневен срок след получаването му. Имате право да обжалвате пред две съдебни инстанции – пред административния съд по постоянния Ви адрес като първа инстанция и пред Върховния административен съд в София като втора инстанция.

Ако случаят ви е разгледан по ускорената процедура, имате право да обжалвате решението на ДАБ в срок от 7 дни след получаването му, като можете да го направите само пред един съд – административния съд по постоянния Ви адрес, чието решение ще се счита за окончателно решение по вашия случай. (https://asylum.bg/content/#enappeal)

Моля, обърнете внимание, че в България, ВКБООН няма официална роля в процедурата за предоставяне на убежище и като правило не се намесва в отделни случаи, нито осигурява индивидуално правно представителство или консултации. Въпреки това ние работим с партньори от неправителствени организации – Български хелзинкски комитет и Фондация за достъп до права – които предлагат безплатна правна помощ и консултации.