Інформація щодо гуманітарного прийому українців у Бразилії

З березня 2022 р. уряд Бразилії надає громадянам України та особам без громадянства, які постраждали від збройного конфлікту в Україні або були переміщені внаслідок нього, тимчасову візу та посвідку на проживання з ціллю гуманітарного прийому. Щоб ознайомитися з повним текстом постанови, яка встановлює ці правила, натисніть тут.

Після видачі гуманітарної візи бенефіціар має 180 днів для в’їзду на територію Бразилії. Більшість міжнародних рейсів прибувають до Бразилії через міжнародний аеропорт Гуарульюс, що в Сан-Паулу. У міжнародному аеропорту Гуарульюс надається безкоштовний Wi-Fi.

За допомогою та додатковою інформацією в міжнародному аеропорту Гуарульюс ви можете звернутися до Пункту з надання гуманітарної допомоги мігрантам (Posto Avançado de Atendimento Humanizado ao Migrante). У цьому пункті надають безкоштовну допомогу біженцям та мігрантам, а також дають рекомендації та направляють у мережі соціальної допомоги, у тому числі державні притулки.

Місцезнаходження: Термінал 2 – крило B – мезонін – кімната 116

Години роботи: щодня з 8:00 до 19:00.

Телефон: +55 11 2445-4719 E-mail: [email protected]


Екстрений та тимчасовий притулок

Якщо вам немає де зупинитися після прибуття до Бразилії, ви можете отримати притулок, який забезпечують державні установи й організації громадянського суспільства. Важливо зазначити, що такий притулок надається безкоштовно, тимчасово, може бути загальним та/або роздільним (наприклад, жіночий, чоловічий чи сімейний притулок). В цілому варіантів сімейних притулків небагато.

 • Направлення до мережі громадських притулків здійснюється службами муніципальної та державної мережі соціальної допомоги.
 • Для отримання інформації про ці служби звертайтеся до Пункту з надання гуманітарної допомоги мігрантам у міжнародному аеропорту Гуарульюс.
 • У містах Сан-Паулу (штат Сан-Паулу), Курітіба (штат Парана), Порту-Алегрі (штат Ріо-Гранді-ду-Сул) та Бразиліа (Федеральний округ) ви можете звернутися до державних установ та організацій громадянського суспільства, які є партнерами УВКБ ООН, їхній перелік подано нижче.

Для отримання додаткової інформації натисніть тут.


Переселення

Увага: Програм переселення з Бразилії до інших країн не існує. УВКБ ООН у Бразилії не займається переселенням біженців, що перебувають у Бразилії, до інших країн. Якщо ви хочете поїхати до іншої країни, вам слід самостійно звернутися до відповідного консульського органу.


Документація

Перебуваючи у Бразилії, одержувачі гуманітарної візи мають право подати заяву на визнання статусу біженця або надання посвідки на тимчасове проживання з ціллю гуманітарного прийому. Власники віз, які було видано з ціллю гуманітарного прийому, повинні протягом максимум 90 днів після в’їзду на територію Бразилії оформити свої документи за допомогою Федеральної поліції.

 

Ви можете подати заяву на визнання статусу біженця через платформу SISCONARE. Біженці в Бразилії мають право на міжнародний захист, не можуть бути вислані або повернуті в країну або на територію, де існує загроза їхньому життю або фізичній недоторканності, і не можуть бути повернуті в країну походження.

 • Для отримання більш детальної інформації про процедуру натисніть тут або ознайомтеся з розділом Поширені запитання (FAQ) нижче.

 

Посвідка на тимчасове проживання з ціллю гуманітарного прийому, видана громадянам України та особам без громадянства, що постраждали від збройного конфлікту в Україні або були переміщені внаслідок нього, спершу дійсна протягом двох років, а згодом може бути замінена на безстрокову посвідку на проживання, за умови дотримання певних вимог.

 • Для отримання більш детальної інформації про посвідку на тимчасове проживання з ціллю гуманітарного прийому ознайомтеся з розділом Поширені питання нижче.

 

Послуги

За допомогою з оформленням документів, а також за безкоштовною юридичною та психосоціальною допомогою і уроками португальської мови ви можете звернутися до державних установ та організацій громадянського суспільства, які є партнерами УВКБ ООН.

У місті Сан-Паулу, штат Сан-Паулу, звертайтеся до:

 • Caritas Arquidiocesana de São Paulo (Архієпархіальний Карітас Сан-Паулу) – Юридична, соціальна та психосоціальна допомога, курси португальської мови та працевлаштування.
  • Звертайтеся на номер Whatsapp: +55 11 97630-8023
  • Адреса: Avenida Mal. Eurico Gaspar Dutra, 1853 – Bairro Parada Inglesa
 • Missão Paz (Місія миру) – Юридична, соціальна та психосоціальна допомога, курси португальської мови та працевлаштування.
  • Записатися на прийом по WhatsApp: +55 11 3340-6950
  • Адреса: Rua Glicério, 225 – Bairro Liberdade
 • Centro de Referência e Atendimento para Imigrantes (CRAI) (Центр довідки та допомоги мігрантам) – Юридична, соціальна та психосоціальна допомога.
  • Записатися на прийом по телефону та очно: +55 11 2361-3780 / +55 11 2361-5069
  • Адреса: Rua Major Diogo, 834 – Bairro Bela Vista
 • Centro de Integração e Cidadania do Imigrante (CIC) (Центр інтеграції мігрантів та громадянства) – Юридична допомога, забезпечення прав та курси.
  • Телефон і WhatsApp: +55 11 3115-2048
  • Адреса: Rua Barra Funda, 1.020 – Bairro Santa Cecília

 

У місті Курітіба, штат Парана, звертайтеся до:

 • Caritas Brasileira Regional Paraná (Бразильський регіональний Карітас у Парана) – Юридична та соціальна допомога, працевлаштування та притулок.
  • Телефон: +55 41 3039-7869
  • Адреса: Rua Paula Gomes, 703 – Bairro São Francisco

 

У місті Порту-Алегрі, штат Ріу-Гранді-ду-Сул, звертайтеся до:

 • Centro de Atendimento do Serviço Jesuíta a Migrantes e Refugiados (SJMR) (Центр Єзуїтської служби у справах мігрантів та біженців) – Юридична, соціальна та психосоціальна допомога, курси португальської мови та працевлаштування.
  • WhatsApp: +55 51 9 9995-5573
  • Адреса: Avenida Venâncio Aires, 1048 – Bairro Farroupilha

 

У місті Бразиліа, Федеральний Округ, звертайтесь до:

 • Instituto Migrações e Direitos Humanos (IMDH) (Інститут міграції та прав людини) – Юридична та соціальна допомога, працевлаштування.
 • WhatsApp: +55 61 98210-5085
 • Адреса: Quadra 7, Conjunto C, Lote 1, Quadra 7, Lote 1, Bairro Varjão

 

 • Centro de Referência Especializado de Assistência Social (CREAS) para Migrantes, Refugiados e Apátridas (Спеціалізований центр соціальної допомоги (CREAS) для мігрантів, біженців та осіб без громадянства) – Соціальна та психосоціальна допомога.
 • E-mail: [email protected]

 

Партнерські організації УВКБ ООН в інших регіонах можна знайти тут.


FAQ – Поширені запитання

1 – Чи потрібна громадянам України віза для в’їзду на територію Бразилії?
Згідно з вказівками Міністерства закордонних справ Бразилії громадяни України, за умови наявності у них чинного українського проїзного документа, можуть перебувати на території Бразилії без туристичної візи протягом періоду до 90 днів з дати в’їзду на територію країни.

 

2 – Чи надає Бразилія українцям та особам без громадянства тимчасову візу та посвідку на проживання з ціллю гуманітарного прийому?
3 березня 2022 р. за рішенням федерального уряду Бразилії було опубліковано Міжміністерську постанову № 28, яка передбачає надання з ціллю гуманітарного прийому тимчасової візи та посвідки на проживання громадянам України та особам без громадянства, які постраждали від збройного конфлікту в Україні або були переміщені внаслідок нього.

 

3 – Де громадяни України та особи без громадянства, які постраждали від збройного конфлікту в Україні або були переміщені внаслідок нього, можуть подати заяву на отримання гуманітарної візи до Бразилії?
Посольства Бразилії у Варшаві (Польща), Будапешті (Угорщина), Бухаресті (Румунія), Празі (Чеська Республіка) та Братиславі (Словаччина) уповноважені отримувати запити на отримання візи з ціллю гуманітарного прийому. Якщо ви перебуваєте в інших містах, будь ласка, зверніться безпосередньо до найближчої консульської установи Бразилії.

 

4 – Які документи необхідні для отримання гуманітарної візи?
Відповідно до Міжміністерської постанови № 28 від 03.03.2022 для отримання гуманітарної візи необхідно надати: i) чинний проїзний документ, тобто, чинний паспорт; ii) заповнену анкету на отримання візи, яку можна одержати безпосередньо у посольстві чи консульстві; iii) підтвердження про користування транспортним засобом для в’їзду на територію Бразилії, тобто авіаквитки; та iv) довідку про відсутність судимості, видану в Україні, або, якщо її неможливо отримати, тоді заяву про відсутність судимості, складену у будь-якій іншій країні з урахуванням встановленої законом відповідальності. У разі відсутності одного або декількох із перелічених документів такі справи розглядатимуться в особливому порядку Державним секретаріатом закордонних справ.

 

5 – Чи стягується плата за видачу візи в цілях гуманітарного прийому українцям та особам без громадянства?
Згідно з Міжміністерською постановою № 28 від 03.03.2022, за видачу віз в цілях гуманітарного прийому українцям та особам без громадянства, які постраждали від збройного конфлікту в Україні або були переміщені внаслідок нього, плата не стягується.

 

6 – Чи надає Бразилія будь-яку допомогу при купівлі авіаквитків?
Уряд Бразилії не надає жодної допомоги при придбанні квитків. Тож громадянин України зобов’язаний самостійно забезпечити свій авіаквиток до Бразилії.

 

7 – Чи повинен громадянин України або особа без громадянства звернутися до Федеральної поліції після прибуття до Бразилії?
Громадяни України або особи без громадянства, які прибувають до Бразилії на підставі візи в цілях гуманітарного прийому, повинні протягом 90 днів після в’їзду до країни звернутися до Федеральної поліції для виконання процедури підтвердження запиту про отримання статусу біженця або подання запиту на отримання посвідки на проживання в цілях гуманітарного прийому. У разі виникнення труднощів ви можете звернутися за підтримкою до однієї з партнерських організацій УВКБ ООН у Бразилії, контакти яких можна дізнатися тут.

 

8 – Чи може громадянин України або особа без громадянства після прибуття до Бразилії вимагати визнання статусу біженця або отримання посвідки на проживання?
Так, після прибуття на територію Бразилії громадянин України або особа без громадянства може подати запит на (i) визнання статусу біженця (ii) або отримання посвідки на тимчасове проживання в цілях гуманітарного прийому на початковий термін дії два роки.

Наданий статус біженця не має терміну дії – він діє безстроково, проте фізичний документ, що підтверджує цей статус, має бути поновлено через перші дев’ять років.

Після сплину перших двох років посвідку на тимчасове проживання може бути замінено на безстрокову, за умови дотримання відповідних умов.

Для отримання додаткової інформації про те, як подати заяву про визнання статусу біженця, натисніть тут або див. наступне питання.

Щоб дізнатися більше про різницю між біженцями і мігрантами, див. рис. нижче.

Ви можете звернутися за допомогою з оформленням документів до однієї з державних установ чи організацій громадянського суспільства, які є партнерами УВКБ ООН. Інформацію про них ви можете знайти, натиснувши тут і тут.

 

9 – Як громадянин України чи особа без громадянства може подати заяву про визнання статусу біженця?

Ви можете подати заяву на визнання статусу біженця через платформу SISCONARE.

Після заповнення онлайн-форми на платформі SISCONARE необхідно звернутися до відділення Федеральної поліції та пред’явити:

 

 • Онлайн-форму, заповнену під час реєстрації в електронній системі Національного комітету у справах біженців – CONARE (Comitê Nacional para os Refugiados) SISCONARE, яка доступна тут. Під час заповнення онлайн-форми, якщо у вас є супровідні документи, слід завантажити всю документацію, яка може обґрунтувати ваш запит, наприклад, особисті документи, фотографії, сертифікати, новини тощо. Якщо у вас є інші родичів в Бразилії, запит про визнання статусу біженця для них може бути додано у ту саму форму. Після заповнення форми буде згенеровано номер для відстеження, який потрібно зберегти.
 • Якщо вам потрібна допомога із заповненням форми, зверніться за безкоштовною підтримкою до організацій громадянського суспільства або до Управління громадського захисту (DPU). Для отримання додаткової інформації натисніть тут.

 

Запит про визнання статусу біженця буде завершено лише після того, як ви з’явитесь до Федеральної поліції. Особа, яка просить про притулок, отримує Протокол біженця та DPRNM (тимчасовий документ про національну міграційну реєстрацію). Завдяки цьому Протоколу та DPRNM заявник на отримання статусу біженця може працювати та мати доступ до всіх державних послуг, таких як охорона здоров’я, освіта, соціальна допомога тощо. Більш детальну інформацію щодо цих питань можна дізнатися у питанні № 13 нижче.

 

Після візиту до Федеральної поліції особа, яка просить про надання статусу біженця, має дочекатися рішення CONARE, який проаналізує справу та зв’яжеться з особою для продовження процесу. Важливо постійно оновлювати свою контактну інформацію і заходити в систему SISCONARE не рідше одного разу на місяць, щоб дізнаватися про статус вашого запиту.

 

Якщо особу буде визнано біженцем, вона матиме право залишитися в Бразилії як біженець і отримає Національну реєстраційну картку мігранта (CRNM), що діє протягом 9 років і може поновлюватися на невизначений термін.

 

Біженці в Бразилії мають право на міжнародний захист, не можуть бути вислані або повернуті в країну або на територію, де існує загроза їхньому життю або фізичній недоторканності, і не можуть бути повернуті в країну походження.

 

10 – Як громадянин України чи особа без громадянства може подати заяву на отримання посвідки на тимчасове проживання з ціллю гуманітарного прийому?

Для подання заяви на отримання посвідки на тимчасове проживання з ціллю гуманітарного прийому громадянин України або особа без громадянства має подати до відділення Федеральної поліції такі документи:

 • проїзний документ, навіть якщо термін його дії закінчився;
 • свідоцтво про народження чи шлюб, чи консульське свідоцтво, чи самодекларацію про приналежність; і
 • заяву про відсутність судимості у Бразилії та за кордоном за останні п’ять років.

Після подання та розгляду цих документів Федеральна поліція реєструє та оформляє видачу Національної реєстраційної картки мігранта – CRNM, яка буде дійсна протягом початкового періоду у два роки.

Отримання посвідки на проживання передбачає відкликання клопотання про надання статусу біженця.

 

11 – Що робити, якщо я громадянин України і вже перебуваю у Бразилії?
Громадяни України, що перебувають на території Бразилії, незалежно від ситуації, під час якої вони в’їхали в країну, можуть також просити про отримання статусу біженця (докладніше див. питання 9) або посвідки на тимчасове проживання з ціллю гуманітарного прийому (докладніше див. питання 10).

 

12 – Як довго дійсна посвідка на тимчасове проживання з ціллю гуманітарного прийому?
Термін дії посвідки на тимчасове проживання становить два роки. Після цього періоду посвідку на проживання може бути видано на невизначений термін, якщо особа:

 • не перебувала за межами Бразилії понад 90 днів на рік;
 • в’їжджала на територію країни та залишила її виключно через бразильський міграційний контроль;
 • не має судимостей у Бразилії чи за кордоном; і
 • підтверджує наявність засобів для існування.

Увага: Якщо особа залишає Бразилію назавжди або робить це поза пунктами прикордонного контролю, за умови, що буде доведено, що вона спробувала проживати в іншій країні, підстава, на якій було надано гуманітарний прийом, вважатиметься недійсною.

Міжміністерська постанова № 28 чинна до 31 серпня 2022 року.

 

13 – Чи буде громадянам України, які прибули до Бразилії, запропоновано послуги письмового чи усного перекладача?
Ні. Бразильський уряд не пропонує жодної допомоги щодо письмового чи усного перекладу. У разі виникнення труднощів із розумінням або за потреби у курсах португальської мови, громадянин України може звернутися за підтримкою до однієї з партнерських організацій УВКБ ООН, натиснувши тут.

 

14 – Чи надається будь-яка спеціальна фінансова допомога громадянам України?
Бразилія не надає жодної спеціальної фінансової підтримки українцям. Проте біженці та мігранти будь-якої національності можуть користуватися соціальними пільгами, які уряд пропонує для бразильців та негромадян, такими як Auxílio Brasil. Для отримання додаткової інформації щодо умов подання заявки та критеріїв для участі у соціальних програмах Бразилії, натисніть тут.

 

15 – Чи надається будь-яка спеціальна допомога з житлом для громадян України?
Спеціальної допомоги з надання житла для громадян України немає. Однак вони можуть звернутися до притулків в тих місцях, де вони перебувають. Важливо зазначити, що такий притулок надається тимчасово, він може бути загальним та/або роздільним (наприклад, жіночий, чоловічий чи сімейний притулок). В цілому варіантів сімейних притулків небагато. Тобто існує ймовірність того, що для отримання тимчасового притулку сім’ю, що складається з чоловіків та жінок, буде розділено. Щоб дізнатися більше про те, як отримати притулок, натисніть тут або зверніться до однієї з організацій-партнерів УВКБ ООН у Бразилії.

 

16 – На отримання яких документів мають право громадяни України у Бразилії?
 Заявники на отримання статусу біженця мають право одержати Тимчасовий протокол (який діє протягом одного року та поновлюється доти, доки процес розгляду запиту про надання статусу біженця не буде проаналізовано та не буде прийнято рішення Національним комітетом у справах біженців – CONARE), тимчасовий документ про національну міграційну реєстрацію (DPRNM), картку трудового та соціального страхування (CTPS) та картку реєстрації фізичних осіб (CPF).

Біженці, визнані в Бразилії, мають право на отримання Національної реєстраційної картки мігранта (CRNM), картки трудового та соціального страхування (CTPS), картки реєстрації фізичних осіб (CPF) та проїзного документа (жовтий паспорт).

Громадяни України, які подали заяву на отримання посвідки на проживання з ціллю гуманітарного прийому, мають право на отримання тимчасової Національної реєстраційної картки мігранта (CRNM), картки реєстрації фізичних осіб (CPF) та картки трудового та соціального страхування (CTPS).

Щоб дізнатися, як отримати кожен із документів, натисніть тут.

 

17 – Чи можуть громадяни України працювати у Бразилії?
Так, громадяни України можуть повноцінно працювати у Бразилії. Важливо мати всі необхідні документи для здійснення професійної діяльності, такі як картка реєстрації фізичних осіб (CPF), картка трудового та соціального страхування (CTPS, документ видається у цифровому вигляді) та тимчасовий документ про національну міграційну реєстрацію (DPRNM) або тимчасовий протокол про клопотання біженця або Національна реєстраційна картка мігранта (CRNM). Для отримання додаткової інформації про те, як знайти роботу в Бразилії, натисніть тут.

 

18 – Чи можуть громадяни України навчатись у Бразилії, а також підтверджувати свої дипломи, отримані в Україні чи інших країнах?
Так, громадяни України можуть здобути базову, середню, спеціальну та вищу освіту в Бразилії, як і будь-який бразилець, біженець чи мігрант. Крім того, для здійснення своєї професійної діяльності вони можуть підтвердити свій диплом, отриманий у країні походження. Це процедура, яку необхідно пройти в державних університетах. Вартість, терміни та вимоги різняться. Деякі університети звільняють біженців від плати за процес ревалідації. Детальнішу інформацію щодо цих питань можна знайти тут.

 

19 – Як громадянин України може отримати доступ до системи охорони здоров’я у Бразилії?
Будь-які біженці та мігранти, у тому числі громадяни України та особи без громадянства, можуть скористатися Єдиною системою охорони здоров’я (SUS) Бразилії, доступ до якої є відкритим для всіх, а послуги надаються повністю безкоштовно. Для цього достатньо оформити Національну медичну картку (Cartão SUS) у будь-якій державній медичній установі або онлайн. Для отримання додаткової інформації про доступ до SUS  натисніть тут.

 

20 – Чи можуть громадяни України вакцинуватись від COVID-19 у Бразилії? Чи є вакцинація платною?
Так, УВКБ ООН у Бразилії наполегливо рекомендує людям, які прибувають з України, вакцинуватися від COVID-19, вони можуть це зробити безкоштовно в будь-якій державній установі охорони здоров’я в Бразилії. Для отримання додаткової інформації про те, де можна отримати вакцину від COVID-19, натисніть тут.

 

Якщо ви не знайшли потрібної інформації у відповідях на запитання вище, перегляньте вкладки на платформі HELP. Якщо ви все ще не можете знайти відповіді на ваше питання, будь ласка, зв’яжіться з нами, натиснувши тут.


Інформаційні матеріали

Щоб отримати доступ до буклету нижче, натисніть на зображення.