Якщо ви є біженцем із України в Норвегії, будь ласка, відвідайте веб-сайт Уряду Норвегії, Управління імміграції, який містить важливу інформацію англійською, норвезькою, українською та російською мовами. Ви також можете зателефонувати в Норвезьке імміграційне управління (Utlendingsdirektoratet – UDI) за адресою 📞 +47 23 35 15 00 (Пн/пт з 8 ранку до 15:00).
Якщо ви залишаєте Україну і перебуваєте в Польщі, Угорщині, Італії, Словаччині, Румунії, Болгарії, будь ласка, знайдіть на сайті Digital Blue Dot інформацію інформацію про права та послуги, а також про те, де знайти допомогу. Сайт також доступний українською та російською мовами.
Як подати заявку на тимчасовий колективний захист у Норвегії
Людям, які втекли з України, може бути надано тимчасовий колективний захист терміном на один рік. Колективний захист означає, що Норвезьке імміграційне управління (UDI) не оцінює потребу в захисті індивідуально, а надає колективний захист українцям, які рятуються від війни в Україні, і членам їх сімей. Це гарантує, що українці, які рятуються від війни, швидше отримають необхідну їм допомогу.
Норвезьке імміграційне управління (UDI) відповідає за обробку заяв про надання тимчасового захисту переміщеним особам з України.
Вам може бути надано тимчасовий колективний захист, якщо ви:
- Є громадянином України і проживали в Україні до 24 лютого 2022 року (існує деяка гнучкість для тих, хто покинув Україну незадовго до 24 лютого)
- Є громадянином України, який був у відпустці або перебував за межами України на термін до 90 днів до 24 лютого 2022 року
- Є громадянином України і вже мали законне місце проживання в Норвегії до 24 лютого 2022 року, і термін дії цієї законної посвідки на проживання вже закінчився або закінчується менш, ніж через два місяці після того, як ви подали заяву про захист
- Отримали захист в Україні до 24 лютого 2022 року, наприклад, в якості визнаного біженця
- Є близьким членом сім’ї * особи, яка має право на тимчасовий колективний захист, незалежно від вашої національності
* Близьким членом сім’ї може бути чоловік (дружина), співмешканець, діти віком до 18 років та інші члени сім’ї, які до 24 лютого 2022 року були частиною того ж домогосподарства, що й особа, яка отримує тимчасовий колективний захист. Прикладами інших членів сім’ї можуть бути діти старше 18 років, бабусі та дідусі, брати та сестри.
Якщо ви не підпадаєте під жодну з перерахованих вище категорій, ви все одно можете подати заяву на надання притулку,і вашу заяву буде розглянуто індивідуально.
Щоб подати заяву на тимчасовий колективний захист, Вам потрібно зв’язатися з поліцією, щоб записатися на прийом для реєстрації. Контактні дані кожного поліцейського округу ви знайдете на цьому веб-сайті.
Що відбувається, коли ви реєструєтесь для отримання тимчасового захисту в норвезькій поліції
- Поліція зареєструє інформацію про вас в електронному вигляді та зніме відбитки пальців. Якщо у вас є паспорт або інші документи, що посвідчують особу, ви повинні пред’явити їх поліції.
- Поліція відсканує ваш паспорт та документи, що посвідчують особу, та поверне їх вам.
- Ви отримаєте картку для осіб, що шукають притулку, від поліції.
- Разом із вашою карткою особи, яка шукає притулку, ви також отримаєте номер D від норвезької поліції. Номер AD – це тимчасовий ідентифікаційний номер, який ви отримуєте від норвезької податкової адміністрації, коли вам потрібен ідентифікаційний номер у Норвегії. Номер D з’явиться в нижньому правому куті картки особи, що шукає притулку.
Що відбувається після того, як ви зареєстрували заяву про тимчасовий колективний захист у норвезькій поліції?
- Вам також потрібно буде пройти тестування на туберкульоз.
- Якщо ви живете в тимчасовому житлі, вам повідомлять, де і коли буде проведено тест на туберкульоз.
- Якщо ви проживаєте в приватному житлі, ви можете звернутися до муніципальної служби охорони здоров’я за інформацією про те, як пройти тестування на туберкульоз.
- Якщо вам потрібне житло, ви можете повідомити про це поліцію під час реєстрації вашої заяви. Поліція зв’яжеться з Норвезьким імміграційним управлінням (UDI). UDI знайде для вас місце у відділенні невідкладної допомоги.
- Коли ви отримаєте свій номер D, ви зможете отримати необхідні вам медичні послуги.
- Якщо ви реєструєтесь у Національному центрі прибуття, процедура така сама, як описана вище
Для отримання додаткової інформації про те, що відбувається, коли ви прибуваєте до Національного центру прибуття в Råde на південному сході Норвегії, натисніть тут для отримання інформації українською, російською, англійською та норвезькою мовами.
Що станеться, коли ви завершите процес подання заявки на надання тимчасового захисту до норвезької поліції (усі заявники)
Після того, як ви завершите процес реєстрації, норвезька поліція надішле вашу заяву до Норвезького імміграційного управління (UDI) на розгляд.
UDI намагається обробляти заяви якомога швидше, щоб ви могли швидко отримати відповідь. Деякі звернення обробляються автоматично роботом, в той час, як інші обробляються фахівцями з роботи з клієнтами. Це допомагає UDI щодня обробляти більшу кількість звернень.
Іноді UDI може потребувати додаткової інформації, щоб вони могли викликати вас на розмову чи співбесіду. Ви будете проінформовані, якщо це буде потрібно.
Ви не можете працювати або подати заяву на прийом на роботу, поки UDI обробляє вашу заяву. Вам дозволяється працювати лише після того, як вам буде надано тимчасовий колективний захист у Норвегії.
До яких послуг ви можете отримати доступ, чекаючи відповіді на вашу заяву?
- У разі надзвичайної ситуації телефонуйте в поліцію за номером 📞 112. Якщо немає терміновості, ви можете зателефонувати за номером 📞 02800.
- У разі невідкладної медичної допомоги ви також можете зателефонувати за номером 📞 + 47 116 117, щоб зв’язатися з найближчим відділенням невідкладної допомоги.
- Якщо у вас є обліковий запис Facebook, ви можете ознайомитися зі сторінками Facebook для біженців з України, доступними трьома мовами: норвезькою, українською та російською.
- Якщо ви подали заяву на тимчасовий колективний захист у Норвегії та вам було видано норвезький ідентифікаційний номер, ви можете замовити електронне посвідчення особи для доступу до цифрових послуг норвезьких державних органів, таких як послуги з охорони здоров’я та соціального забезпечення, фінансова підтримка, початок навчання та відвідування школи, доступ до цифрової поштової скриньки тощо. Натисніть тут для отримання додаткової інформації про електронні посвідчення особи та про те, як замовити ваші за адресою norge.no
- Поки ви чекаєте на відповідь на свою заяву про тимчасовий колективний захист у Норвегії, ви можете зупинитися в центрі прийому біженців. Це просте тимчасове житло. Натисніть тут для отримання додаткової інформації про те, чого очікувати при проживанні в центрі прийому біженців
- Діти мають право ходити до школи в Норвегії, поки ви чекаєте відповіді на свою заяву. Це стосується дітей віком від 6 до 16 років.
- Ви маєте право на таку саму медичну допомогу, як і будь-хто в Норвегії.
Що станеться, якщо вашу заяву буде задоволено, і ви відповідаєте вимогам для тимчасового колективного захисту осіб, які залишили Україну
Ви отримаєте поштою лист-рішення з інформацією про отриману вами посвідку на проживання. Ви також отримаєте листа українською мовою з роз’ясненням ваших прав і обов’язків.
У листі буде QR-код, який посилається на відео вашою мовою, що пояснює ваші права та обов’язки. Важливо, щоб ви подивилися відео. Щоб переглянути відео, ви маєте або відсканувати QR-код за допомогою телефону, або перейти за посиланням у отриманому листі.
Будь ласка, переконайтеся, що ви вказали поліції свою оновлену адресу, якщо ви не проживаєте в центрі прийому біженців або в пункті тимчасового розміщення.
Якщо ви живете в приватному житлі, ваше ім’я має бути вказано на поштовій скриньці, щоб ви могли отримувати листи, які UDI надсилатиме вам.
Як тільки вам буде надано дозвіл на проживання, ви отримаєте електронного листа. Ви також отримаєте карти посвідки на проживання. Посвідка на проживання відрізняється від картки особи, що шукає притулку, яку ви отримали під час першого подання заяви. Можливо, вам доведеться піти до поліцейського відділку, щоб сфотографуватися та зняти відбитки пальців для посвідки на проживання. Якщо у вас вже знімали фотографію та відбитки пальців раніше, можливо, вам не доведеться йти до поліцейського відділку, щоб зробити це знову. Вам повідомлять, чи потрібно вам повідомити в поліцію. Після того, як ви отримаєте свою посвідку на проживання, ви отримаєте листа, в якому буде зазначено, що вам присвоєно національний ідентифікаційний номер.
➡️Натисніть тут для отримання додаткової інформації про карти посвідки на проживання в Норвегії..
Посвідка на проживання для тимчасового колективного захисту дійсна для початку протягом одного року і може бути продовжена на один рік після цього.
Які ваші права та обов’язки як власника тимчасового захисту в Норвегії?
- Ваш дозвіл на колективний захист видається терміном на один рік.
- Ви маєте право на доступ до медичного обслуговування через державні служби охорони здоров’я
- Ви маєте право працювати в Норвегії
- Ваші діти мають право відвідувати школу та дитячий садок/дошкільний заклад
- Норвезька влада може надати вам посвідку на проживання (поселення). Це означає, що вам допоможуть знайти житло в муніципалітеті. Детальніше про поселення читайте тут.
- Якщо вам від 18 до 55 років, ви маєте право приєднатися до ознайомчої програми.
- Члени вашої родини, на яких не поширюються правила тимчасового колективного захисту, можуть подати заяву на сімейну імміграцію до Норвегії відповідно до звичайних правил.
- Важливо надавати чесну та правдиву інформацію протягом усього процесу. Якщо ви надали неправильну інформацію або не повідомили владі важливу інформацію, ваш дозвіл може бути анульовано.
- Ви маєте право в’їжджати до Норвегії та виїжджати з неї за проїзним документом. Це може бути ваш власний національний паспорт або проїзний документ, наданий норвезькою владою. Вам дозволено в’їжджати в Україну.
Що станеться, якщо вашу заяву на надання тимчасового захисту буде відхилено?
Вашу заяву буде негайно перенаправлено для розгляду в якості індивідуальної заяви на надання притулку відповідно до звичайної процедури надання притулку.