Крок 1 – Реєстрація
Коли ви подаєте заяву на надання притулку, ви повинні пред’явити всі документи, які у вас є (наприклад, документи, що посвідчують особу, проїзні квитки та інші документи, пов’язані з заявою на надання притулку) Державній прикордонній службі.
Після того, як ви подасте заяву на надання притулку, співробітник Державної прикордонної служби зареєструє її. Вони визначать, яка країна відповідає за обробку вашої заяви на надання притулку відповідно до Дублінського регламенту. Співробітник поліції зніме у вас відбитки пальців (якщо вам більше 14 років), щоб перевірити, чи подавали ви вже заяву на надання притулку в іншій країні ЄС. Якщо вас не затримають, ви отримаєте документ, що посвідчує особу шукача притулку. Важливо, щоб ви зберігали ці документи в надійному місці і завжди носили їх копію з собою.
Якщо Латвія несе відповідальність за розгляд вашої заяви на надання притулку, то, відповідно до Дублінського регламенту, Департамент у справах притулку Управління у справах громадянства та міграції (OCMA) приступить до оцінки вашої заяви на надання притулку. OCMA ініціює процедуру, яка зазвичай триває до 6 місяців, іноді продовжується ще на 9 місяців, тобто загалом 15 місяців із моменту подання вами заяви на надання притулку.
Після реєстрації вашої заяви у вас буде статус шукача притулку до прийняття остаточного рішення. Державна прикордонна служба забере ваші особисті документи і, якщо вас не затримають, видасть вам документ, що підтверджує, що ви є шукачем притулку. Як шукач притулку, ви будете поміщені в центрі розміщення. У виняткових випадках Державна прикордонна служба може затримати вас максимум на 6 днів/ночей; після цього тільки суд може прийняти рішення про продовження терміну вашого перебування. Ви також можете оскаржити рішення Державної прикордонної служби в районному суді; щоб оскаржити це рішення, ви можете отримати безкоштовного законного представника, звернувшись до Управління правової допомоги, державної установи.
Крок 2 – Співбесіда
Вам буде надано можливість пояснити причини звернення за притулком у Латвії під час індивідуальної співбесіди зі співробітником OCMA. Співбесіда про надання притулку є дуже важливим етапом процедури надання притулку. Під час співбесіди у вас є можливість надати якомога більше інформації на підтримку вашої заяви на надання притулку та представити всі доступні документи. Важливо дати повний звіт про те, що з вами сталося і чого ви боїтеся, якщо вас повернуть до країни походження.
До, під час і після співбесіди ви можете надати документи та інші докази, що підтверджують вашу версію про надання притулку.
Всю інформацію, яку ви надаєте при подачі заяви на надання притулку (документи, записи під час співбесіди з вами про надання притулку), не буде передано латвійською владою вашій рідній країні або кому-небудь ще.