پس از این که درخواست پناهندگی کردم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

گام اول: ثبت‌نام کامل در اداره خدمات پناهندگی

از شما دعوت به عمل خواهد آمد که درخواست‌تان را شخصاً به یکی از اداره‌های منطقه‌ای پناهندگی یا واحدهای مستقل آن ارائه نمایید. همچنین می‌توانید درخواست پناهندگی برای دیگر اعضای خانواده‌تان، چنانچه با شما در یونان هستند و نیز مایل به این کار می‌باشند را ارائه نمایید.

لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتردر مورد امکان ثبت نام خود به وب سایت خدمات پناهندگی مراجعه کنید  که در حال حاضر فقط به زبان انگلیسی میسرمی باشد (سپتامبر ۲۰۲۰).

لینک مربوطه را اینجا بیابید:

https://apps.migration.gov.gr/selfregistration/login

جهت ارائه درخواست پناهندگی خود، حق کمک به مترجم ارائه شده توسط مقامات را دارید.

هنگام ارائه درخواست‌تان، شما می‌بایستی با راستگویی کامل به تمامی سوالات کارمند اداره خدمات پناهندگی که از شما پرسیده می‌شود پاسخ دهید. ارائه مدارک و شواهد کذب یا بیان ادعاهای نادرست می‌تواند اثر منفی بر روی قضاوت در پرونده‌تان داشته باشد.

در زمان ارائه درخواست‌تان برای حفاظت بین‌المللی، از شما و خانواده‌تان عکس گرفته خواهد شد. از افراد بالای ۱۴ سال در خانواده‌تان نیز اثرانگشت گرفته خواهد شد. اثر انگشت‌تان وارد پایگاه مرکزی داده‌های اروپا (EURODAC) خواهد شد و چنانچه شرایط برآورده شوند، درخواست‌تان ممکن است توسط یک کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا بررسی گردد )بخش دوبلین ۳ (“Dublin III”  را در زیر ملاحظه نمایید.

جواز سفر(پاسپورت) و هر مدرک دیگری که در اختیارتان بوده و مربوط به بررسی پرونده‌تان، تایید هویت شما و اعضای خانواده‌تان، کشور مبدأ و همچنین وضعیت خانوادگی‌تان باشد را باید به اداره خدمات پناهندگی ارائه نمایید.

اداره خدمات پناهندگی تاریخی را برای مصاحبه‌ با شما تعیین می کند و کارت‌ پناهجویی به شما داده خواهد شد. تاریخ قرارملاقات مصاحبه‌ و نیز تاریخ اعتبار کارت بر روی کارت‌ پناهجویی‌ درج خواهد شد. برای تمدید کارت پناهجویی خود قبل از انقضا باید شخصاً به اداره پناهندگی مراجعه کنید. همچنین باید در تاریخ مصاحبه خود نیز شخصاً به اداره پناهندگی مراجعه کنید، در غیر این صورت بررسی پرونده شما متوقف می شود و کارت پناهجویی  شما دیگر معتبر نخواهد بود.

گام دوم: مصاحبه با اداره خدمات پناهندگی

در تاریخ مصاحبه با جزئیات می‌بایستی به اداره پناهندگی بروید. در طول این مصاحبه، کارمند اداره خدمات پناهندگی از شما سوالاتی درباره اطلاعاتی که در درخواست‌تان ذکر شده است، شامل اطلاعات هویت‌تان، چگونه آمدن‌تان به یونان، دلایل ترک کشور خود، یا کشوری که پیش از این در آن ساکن بودید، و دلایلی که چرا نمی‌توانید و یا نمی‌خواهید به آن کشور بازگردید خواهد پرسید. در طول مصاحبه، می‌توانید هر مدرک دیگری که لازم می‌دانید را نیز ارائه نمایید. اداره خدمات پناهندگی می‌تواند تصمیم بگیرد که چنانچه مدارکی برای تصمیم‌گیری‌شان نیاز داشته باشند را نزدشان نگه دارد و رسید امضاء شده‌ای را برای هر مدرک ارائه شده‌ به شما خواهند داد.

بسته به ملیت شما، اداره پناهندگی یونان در ابتدا ممکن است در برخی موارد بررسی کند که آیا ترکیه برای شما یک کشور امن است یا نه.

چنانچه قربانی شکنجه، تجاوز به یا هر عمل خشونت آمیز جدی دیگری هستید، باید مراتب را به مقامات پناهندگی اطلاع دهید. همچنین اگر باردار هستید، به شدت بیمار هستید یا معلول هستید باید به مقامات اطلاع دهید.

ممکن است بخواهید با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل یا هر سازمانی که حمایت حقوقی، پزشکی و روانی دارد تماس بگیرید. می توانید با همراهی یک وکیل یا مشاور دیگر (کارشناس حقوقی، پزشک، روانشناس یا مددکار اجتماعی) در مصاحبه حضور یابید.

در طول روند بررسی، شما حق درخواست حمایت یک وکیل یا مشاوری دیگر به انتخاب خودتان را دارید.

اگر می‌خواهید، ممکن است فرصت کوتاهی به شما داده شود تا برای مصاحبه آماده شوید و برای دریافت حمایت در طول روند بررسی، با یک وکیل یا مشاو دیگری مشورت نمایید.

اگر زن هستید، می‌توانید درخواست کنید که در صورت دسترس، مصاحبه‌تان با یک کارمند خانم اداره خدمات پناهندگی و یک مترجم خانم انجام گردد. در هر صورت، شما می‌توانید درخواست کنید که مامور مصاحبه و مترجم‌ شفاهی‌تان از هر جنسیتی با انتخاب خودتان باشد، ولی برای این درخواست باید دلیل جدی داشته باشید. درخواست شما توسط اداره خدمات پناهندگی ارزیابی خواهد شد.

اگر به خاطر مشکل زبان نمی‌توانید با کارمند اداره خدمات پناهندگی ارتباط برقرار نمایید، یک مترجم شفاهی در مصاحبه حضور خواهد داشت.

هرچیزی که در هنگام مصاحبه بگویید محرمانه می‌ماند. این اطلاعات در اختیار کسانی که شما را تحت تعقیب قرار داده‌اند گذاشته نخواهد شد، اما ممکن است به مقامات یونانی داده شود.

می‌توانید برای اطلاعات بیشتر وبسایت اداره خدمات پناهندگی را ملاحظه فرمایید.

گام سوم: مقامات یونانی در مورد درخواست شما تصمیم می‌گیرند

پس از مصاحبه، اداره خدمات پناهندگی تصمیم خواهد گرفت که آیا به شما وضعیت پناهندگی یا پناهندگی اجتماعی اعطا کند، و یا پرونده شما را رد کند.

بسته به ملیت شما، اداره پناهندگی یونان در ابتدا ممکن است در برخی موارد بررسی کند که آیا ترکیه برای شما یک کشور امن است یا نه.

زمانی که برای تمدید کارت‌ پناهجویی تان به اداره پناهندگی می‌روید، چنانچه تصمیمی درباره درخواست‌تان صادر شده باشد آن را به شما تحویل خواهند داد.

اداره خدمات پناهندگی تصمیم را با کمک مترجم شفاهی به زبانی که شما متوجه می‌شوید به به اطلاع شما خواهد رساند.

اداره پناهندگی همچنین می تواند نتیجه درخواست شما را از طریق نامه سفارشی به شما اطلاع دهد و به همین دلیل داشتن آدرس معتبر اعلام شده به اداره پناهندگی خیلی مهم می باشد.

چنانچه در بازداشتگاه باشید، تصمیم توسط مقامات بازداشت​/ افسر پلیس به شما داده می شود.

اگر در مرکز پذیرش وشناسایی (RIC) اقامت داشته باشید، مدیر مرکز پذیرش وشناسایی تصمیم را به شما تحویل می دهد.

در تمام موارد فوق (نامه سفارشی، مدیر مرکز پذیرش وشناسایی، افسر پلیس) تصمیم به یونانی خواهد بود اما نتیجه تصمیم به زبان شما در یک سند همراه، ترجمه خواهد شد که برای شما ارسال می شود.

چنانچه آدرس یا شماره تلفن‌تان را عوض کرده‌اید، می‌بایستی فوراً به اداره خدمات پناهندگی اطلاع دهید.

همچنین می توانید از طریق سیستم درخواست آنلاین اداره پناهندگی انجام دهید. جهت اطلاعات بیشتر، راهنمایی برنامه های آنلاین لطفا لینک زیر را بررسی کنید: ​

link: https://applications.migration.gov.gr/ypiresies-asylou/

در مدتی که پرونده شما در جریان است، در صورت تمایل می‌توانید از درخواست‌تان صرف‌نظر نمایید. در چنین موردی، پرونده شما بررسی نخواهد شد و اجازه ماندن در یونان را نخواهید داشت و چنانچه اجازه اقامت دیگری ندارید باید یونان را ترک نمایید.

چنانچه اداره خدمات پناهندگی پرونده شما را رد کند، شما حق درخواست تجدید نظر دارید (درخواست از کشور برای تجدید‌ نظر در پرونده شما). برای کمک به شما در تجدید نظر و مرحله بازبینی پرونده‌تان، شما حق استفاده از کمک‌های حقوقی رایگان را دارید. آخرین مهلت برای درخواست تجدیدنظر، در تصمیم اداره خدمات پناهندگی ذکر خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر درباره روند تجدید نظر می‌توانید به وبسایت اداره خدمات پناهندگی مراجعه نمایید.

اگر درخواست تجدید نظر شما دوباره رد شود، شما حق دارید به دادگاه بروید. که وکیل می تواند به شما در درک جزئیات این روند کمک کند. اگربعد اژ رای دادگاه درخواست شما دوباره رد شود، ممکن است به کشور خود یا کشوری که قبل از ورود به یونان از آنجا آمده اید بازگردانده شوید.