دسترسی به خدمات بهداشتی

چگونگی دسترسی به خدمات بهداشتی در یونان

هر پناهنده و پناهجو در یونان حق دسترسی به خدمات بهداشتی اولیه، ثانویه و ثالثه را دارد.

در موارد اورژانسی (اضطراری)

چنانچه در وضعیت اورژانسی قرار گرفته‌اید و نیازمند مراقبت پزشکی فوری می‌باشید، می‌توانید در بخش‌های اورژانس بیمارستان ها به خدمات پزشکی دسترسی داشته باشید. برای یافتن اینکه کدام بیمارستان در چه روزهایی دارای یک بخش اورژانس در حال انجام وظیفه است اطلاعات ارائه شده توسط وزارت بهداشت را در اینجا بخوانید. توجه داشته باشید که اطلاعات این لینک به زبان یونانی می‌باشد.

در موارد اورژانس پزشکی شما می توانید با شماره ۱۶۶ تماس بگیرید

برای گرفتن نوبت در یک بیمارستان

چندین راه برای گرفتن نوبت در یک بیمارستان وجود دارد.

اگر AMKA (شماره تأمین اجتماعی) دارید:

  • با خط ملی ۱۵۳۵ تماس گرفته و دستورالعمل‌ها را دنبال نمایید (یونانی-انگلیسی)
  • چنانچه یک بیمارستان خاص مد نظرتان می‌باشد که مایل به رفتن به آن هستید، می‌توانید با تماس مستقیم با آن بیمارستان نوبت بگیرید
  • شما همچنین می‌توانید از خدمات پزشکی مراکز پزشکی IKA استفاده نمایید. برای گرفتن نوبت در این مراکز از خط ملی ۱۴۹۰۰ استفاده کنید و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید

اگر AMKA (شماره تأمین اجتماعی) ندارید:

رایج‌ترین روش از طریق مرکز تماس EKEPY است. با ۲۱۰۶۸۲۲۴۴۵ تماس گرفته و دستورالعمل‌ها را دنبال نمایید (یونانی-انگلیسی).

در یونان، ترتیب دادن نوبت در یک مرکز عمومی (بیمارستان‌ها یا مراکز پزشکی) معمولا بسته به تخصص پزشکی یا معاینه پزشکی مورد نیاز، بین چند هفته تا چندین ماه به طول خواهد انجامید.

بیمارستان‌ها در یونان:

لیست تمام بیمارستان‌های تایید شده یونان توسط وزارت بهداشت در اینجا می‌باشد. توجه داشته باشید که این اطلاعات به زبان انگلیسی می‌باشد.

 مراکز پزشکی شهرداری:

بسیاری از شهرداری‌ها دارای مراکز پزشکی هستند که همه پناهندگان و پناهجویان (با یا بدون AMKA) می توانند به خدمات پزشکی ارائه شده یک مرکز خاص دسترسی پیدا کنند. برای داشتن اطلاعات لازم، ایشان باید با شهرداری منطقه‌تان تماس گرفته  یا به آنجا بروند.

مراکز پزشکی اداره شونده توسط سازمان های غیردولتی:

سازمان های غیردولتی (NGOها)، مراکز پزشکی و پلی کلینیک‌های پزشکی بسیاری که به پناهجویان و پناهندگان در یونان خدمات پزشکی مختلف ارائه می دهند را اداره می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلینیک‌های موجود از جمله آدرس، خدمات پزشکی موجود و گرفتن نوبت، با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

PRAKSIS: 210-8213704 پراکسیس

Doctors of the World: 210-3213150 پزشکان جهانی

Medecins Sans Frontieres: 210-5200500 پزشکان بدون مرز

Hellenic Red Cross: 210-3613848 صلیب سرخ یونان

Solidarity Now: 210-6772500 همبستگی الان

واکسیناسیون

چنانچه AMKA دارید، می‌توانید در بیمارستان‌های عمومی و مراکز درمانی عمومی به واکسن دسترسی پیدا کنید.

مرکز ‎کنترل‎ و‎ پیشگیری‎ از‎ بیماری‌های یونان (KEELPNO) نیز در سرتاسر کشور واکسیناسیون فراهم می‌کند. در مراکز مادر-فرزند نیز میتوان به واکسیناسیون‌ها دسترسی داشت. جزئیات تماس با این مراکز (نشانی، تلفن) را می‌توانید در اینجا بیابید.

Doctors of the World (MDM) و Hellenic Red Cross هر دو NGO های تایید شده‌ای هستند که در پلی‌کلینیک‌های خود خدمات واکسیناسیون ارائه می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

Doctors of the World: 210-3213150 پزشکان جهانی

Hellenic Red Cross: 210-3613848 صلیب سرخ یونان

 تهیه دارو

برای دسترسی به داروهای مورد نیاز به صورت رایگان یا با هزینه کم، باید یک نسخه از یک پزشک در یک مرکز عمومی یعنی یک بیمارستان یا مرکز پزشکی داشته باشید. چنانچه AMKA و نسخه الکترونیکی داشته باشید، می‌توانید داروهای خود را از هر داروخانه ای دریافت کنید.

چنانچه AMKA ندارید، اما نسخه ای از یک دکتر در یک بیمارستان دولتی یا مرکز پزشکی دارید، حتی اگر دست نوشته باشد، می‌توانید داروهای خود را به صورت رایگان از داروخانه بیمارستانی که در آن پزشک این نسخه را ارائه کرده است دریافت کنید.

 درمان و مشاوره HIV

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های یونان (KEELPNO)، خط تلفنی دارد که شما از طریق آن می‌توانید به اطلاعات پزشکی دسترسی پیدا کنید. شما از این خط نیز می‌توانید اطلاعات درباره اینکه کجا آزمایش بدهید، یا کدام بیمارستان‌ها می‌توانند PEP (پیشگیری پس از در معرض قرار گرفتن) ارائه کنند، و اطلاعات دیگر بدست بیاورید.

برای اطلاعات مربوط به HIV به زبان یونانی و انگلیسی می توانید با شماره 210 72 22 222 تماس بگیرید.

مسمومیت

مرکز کنترل مسمومیت در یونان دارای یک خط تلفن برای اطلاعات و مشاوره دارد که در ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته فعال می‌باشد.

برای مشاوره در مورد مسمومیت می‌توانید با شماره  210 7793777 تماس بگیرید.

توجه داشته باشید که این سرویس تنها به زبان یونانی ارائه می‌شود.


سایر منابع مفید

Doctors of the World (MDM) این فهرست از خدمات پزشکی و سازمان های غیر دولتی (NGOها) در یونان را ارائه می‌نماید.

اگر شما به درمانگاه پزشکی یا بیمارستان می‌روید، صلیب سرخ اسپانیا ممکن است شما را همراهی کرده و حمایت ترجمه ارائه نماید. این خدمات به زبان عربی، فارسی، ترکی، اردو، انگلیسی، فرانسوی و پشتو ارائه می‌شوند. اطلاعات بیشتر را می‌توان در اینجا پیدا کرد .

یک واژه‌نامه از عبارت‌های کلیدی و  اصطلاحات پزشکی به زبان انگلیسی، فرانسوی، عربی، فارسی و اردو در اینجا موجود می‌باشد.