Надання притулку у Чеській Республіці

The national legal instrument that defines the criteria for granting international protection in the territory of the Національним правовим актом, який визначає критерії надання міжнародного захисту на території Чеської Республіки, є Закон про надання притулку. DAMP оцінює та приймає рішення про відповідність критеріям та надання вам міжнародного захисту в Чеській Республіці. DAMP також приймає рішення щодо статусу осіб без громадянства.

Як член Європейського Союзу (ЄС) Чеська Республіка також повинна дотримуватись правил Загальноєвропейської системи надання притулку.

УВКБ ООН у Чеській Республіці не оцінює і не приймає рішення щодо заяв про надання притулку, але стежить за якістю процедури надання притулку.

Як подати заяву про надання притулку в Чеській Республіці

Перш ніж подавати заяву, будь ласка, обміркуйте наступне: Чи є ви особою, яка потребує міжнародного захисту? Чи вважаєте ви, що вас переслідували в країні походження, чи ви боїтеся, що вас переслідуватимуть у країні походження за приналежність до певної раси, релігії, етнічної чи соціальної групи, або за те, що ви дотримуєтеся певних політичних переконань, через що ви не зможете повернутися назад?

У цих обставинах вам може бути наданий asпритулок.

Або ж ви вважаєте, що не можете або не хочете повернутися в країну походження через серйозний ризик заподіяння шкоди у вигляді, наприклад, смертного вироку, тортур, нелюдського або принизливого поводження, а також через загрозу вашому життю чи здоров’ю в результаті міжнародного чи внутрішнього збройного конфлікту?

У цих обставинах вам може бути наданий додатковий захист.

Притулок та додатковий захист у сукупності називаються міжнародним захистом.

Зверніть увагу, що поганий економічний стан та безробіття в країні походження не є підставою для надання міжнародного захисту.


➡️ Що потрібно зробити насамперед?

В ідеалі ви повинні висловити свій намір звернутися за міжнародним захистом (подати заяву) безпосередньо на кордоні під час в’їзду до Чеської Республіки.

Зверніться до органів влади та простими словами повідомте, що ви є біженцем («uprchlík» чеською мовою) і хочете подати заяву про надання міжнародного захисту або притулку («mezinárodní ochrana» або «azyl» чеською мовою) в Чеській Республіці, тому що ви боїтеся повернутися в країну походження, вашому життю загрожує небезпека, або ви наражалися на переслідування у своїй країні.

Прикордонний контроль у міжнародних аеропортах: якщо ви прибуваєте до Чеської Республіки повітряним транспортом, подайте заяву безпосередньо на прикордонному контролі в аеропорту Праги. Співробітники поліції, які перевірятимуть ваші документи, навчені роботі із заявами про надання притулку та направлять вас до приймального центру, розташованого безпосередньо в аеропорту Праги.

Приймальний центр у Заставці: якщо ви вже знаходитесь на території Чехії, ви можете подати заяву у відділі Іноземної поліції у приймальному центрі у Заставці-у-Брна або в одному з регіональних відділів Іноземної поліції. Адреса приймального центру у Заставці-у-Брна: Havířská, 514, Zastávka. Ви можете подивитися його розташування на карті тут.

Утримання під вартою: ви також можете подати заяву з місця ув’язнення, але лише протягом 7 днів після того, як були затримані та ув’язнені іноземною поліцією.

Інші місця: ви можете подати заяву про надання притулку з місця ув’язнення, лікарні, установи для дітей іноземних громадян або інших подібних місць безпосередньо до Міністерства внутрішніх справ. Контактні дані: міністерство внутрішніх справ, Департамент з питань притулку та міграційної політики, Відділ міжнародного захисту, Nad Štolou, 3, P. O. Box 21/OAM, Прага, 7, поштовий індекс 170 34. Електронна пошта: [email protected]. Ви можете подивитися його розташування на карті тут.


➡️ Що відбуватиметься далі?

Вас доставлять до центру прийому осіб, які шукають притулку, для проходження перших етапів процедури надання притулку, таких як ідентифікація особи та медичний огляд. Прийомні центри є закритими установами, тож час перебування в них обмежено законом. Середня тривалість перебування становить близько 14 днів; максимальний строк, встановлений законом, — 120 днів.


➡️ Що станеться після того, як ви залишите приймальний центр? Хто прийматиме рішення за вашою заявою?

Особи, які шукають притулку, мають два варіанти. Або вони вирішують жити приватно, або їх переводять у відкриті центри розміщення. Ці центри призначені для осіб, які шукають притулку, та які не мають коштів для забезпечення себе до отримання рішення про міжнародний захист.

Усі заяви про надання міжнародного захисту в Чеській Республіці розглядаються та приймаються Міністерством внутрішніх справ. Строк, встановлений законом для ухвалення рішення, становить 6 місяців. Він може бути продовжений з певних причин, наприклад, через складність справи або відмову співробітничати з особою, яка приймає рішення. Після закінчення процедури вам може бути наданий притулок або додатковий захист, або ваша заява може бути відхилена.

Для отримання більш детальної інформації про процедуру та ваші права ви можете скачати наш інформаційний листок.


➡️ Які ваші права та обов’язки під час процедури надання притулку?

Як особа, яка шукає притулок, ви маєте право і зобов’язані залишатися в Чеській Республіці до прийняття рішення у справі про надання притулку. Вам буде видано посвідку на перебування для прохачів притулку, який продовжується кожні один або два місяці.

Як особа, яка шукає притулок, ви можете користуватися послугами державної системи охорони здоров’я та розпочати роботу через 6 місяців після подання заяви про надання міжнародного захисту.

Ви можете проживати в центрах розміщення, користуватися соціальними послугами, що там надаються, і отримувати соціальні виплати для осіб, які шукають притулок.

У Чеській Республіці початкова школа є обов’язковою для дітей віком від шести до п’ятнадцяти років. Якщо ви маєте дітей цього віку, вони повинні відвідувати школу.

Під час процедури надання притулку ви маєте право на безкоштовну юридичну допомогу. Співробітник Міністерства внутрішніх справ повинен поінформувати вас про ваше право звернутися за безкоштовною юридичною допомогою до адвоката або іншої особи, яка займається наданням юридичної допомоги або захистом біженців.

Під час процедури надання притулку ви також маєте право на перекладача рідною мовою або іншою мовою, якою ви можете спілкуватися.

Ви можете зв’язатися з УВКБ ООН будь-коли під час процедури надання притулку. УВКБ ООН може бути присутнім на співбесіді з надання притулку та ознайомитися з вашою справою.

Якщо ви отримали негативне рішення від Міністерства внутрішніх справ, ви маєте право подати апеляцію. Вказівки щодо строку, протягом якого ви можете оскаржити негативне рішення в Адміністративному суді, містяться у тексті рішення.  Ви маєте право звернутися за допомогою до адвоката.


Супутня інформація

<< Повернутися на головну сторінку Чеській Республіці
>> Виберіть іншу країну