اطلاعات برای مردم افغانستان

 دولت برازیل، از سپتامبر 2021، ویزا را برای مقاصد پذیرش بشردوستانه به افراد آسیب دیده از وضعیت نقض جدی و گسترده حقوق بشر در افغانستان اعطا می کند. برای کسب معلومات بیشتر در مورد فرمان بین وزارتی که اعطای ویزا به منظور پذیرش بشردوستانه برای افغان ها را تنظیم می کند اینجا را کلیک کنید.

پس از صدور ویزه بشردوستانه، دارنده ویزه حداکثر 180 روز فرصت دارد تا وارد برازیل شود. بیشتر پروازهای بین المللی از طریق میدان هوایی بین المللی ګوارولیوس (Guarlhos ) کی در ساوپاولو موقعیت دارد به برازیل میرسد، کی میدان هوایی بین المللي ګوارولیوس خدمات انترنتي رایګان دارد. Wifi gratuito

برای بدست آوردن معلومات و کمک در میدان هوایی بین المللي ګوارولیوس میتوانید به دفتر کمک بشري با پنا هندګان و مهاجران مراجعه نمایید، این دفتر با پناهندګان کمک رایګان ارایه میکند و با پنا هندګان راهنمایی و ارجاع به شبکه های کمکی، اجتماعي و به پناګاه های عمومي معرفي میکند.

سرپناه اضطراری و موقت

وقتی به برازیل می‌رسید، اگر جایی برای اقامت ندارید، گزینه‌هایی برای پناه ګاه ها ازطرف شبکه های عمومی دولتی و سازمان‌های جامعه مدنی وجود دارد. مهمتر از همه، این گزینه‌ها موقتی هستند، اغلب به اشتراک گذاشته می‌شوند و/یا بربخش ها تقسیم می‌شوند (به عنوان مثال، پناهگاه زنانه، پناهگاه مردانه، پناهگاهای فامیلي). به طورعام، گزینه های کمی برای پناهگاه های فامیلي وجود دارد.

 • مراجعه به شبکه های سرپناه عمومی توسط خدمات شبکه های کومکي و اجتماعی شهری و دولتی انجام می شود.
 • در میدان هوایی ګوارولیوس هم شما میتوانید به دفتر کومکي حقوق بشر برای پناهندګان مراجعه نمایید و دراین مورد معلومات بیشتر به دست بیاورید.
 • در شهر سائوپائولو، شما میتوانید نهادهای دولتی و سازمان‌های جامعه مدنی را که شرکای کمیساریای عالي ملل برای پناهندګان کی در فهرست زیر هستند، جستجو کنید.
 • برای معلومات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

آدرس :  ترمینل دوم ۲ ــ B Asaــ Mezaninoــ دفترشماره ۱۱۶

ساعت کاري: هر روز از سا عت ۰۰: ۸  تا ۱۹:۰۰

شماره تماس: ۰۰۵۵۱۱۲۴۴۵۴۷۱۹

ایمیل آدرس: [email protected]


پنا هندګي دوباره

توجه: هیچ برنامه برای انتقال مجدد برای کشورهای دیگر از برازیل وجود ندارد. سازمان ملل برازیل (UNHCR ) جابجاکردن پناهندگانی را که در برازیل هستند به کشورهای دیگر انجام نمی دهد. اگر می خواهید به کشورهای دیگری بروید، باید خودتان به مرجع قنسولی مربوطه مراجعه کنید.


آسناد و خدمات درشهر سائوپاولو

 

هنگامی که در برازیل باشید ، افرادی که از ویزای بشردوستانه برازیل بهره مند می شوند، این حق را دارند که به منظور پذیرش بشردوستانه، درخواستی به رسمیت شناختن وضعیت پناهندگی یا اقامت موقت کنند.

شما می توانید به نهادهای دولتی و سازمان های جامعه مدنی که شرکای کمیساری عالی سازمان ملل برای پناهندگان هستند برای کمک در مورد آسناد خود و همچنین خدمات کومک های حقوقی رایگان، مراقبت های روانی اجتماعی و درس های زبان پورتګالي مراجعه نمایید. مانند:

 • کاریتاس ساوپاولو (Caritas , sao Paulo ) – کمک های حقوقی، کومک های اجتماعی و کمک های روانی اجتماعی، درس های زبان پرتګالي و کاریابی را فراهم میسازد.
  • تماس از طریق وتسپ: ۰۰۵۵۱۱۹۷۶۳۰۸۰۲۳
  • آدرس:

 

 • Missao paz وظیفه صلح : کمک های حقوقی، کومک های اجتماعی و کمک های روانی اجتماعی، درس های زبان پرتګالي و کاریابی را فراهم میسازد.
  • تماس از طریق وتسپ: ۰۰۵۵۱۱۳۳۴۰۶۹۵۰
  • آدرس: Rua Glicerio, 225- Liberdade

 

 • مرکزومرجع کمک با مهاجران (CRAI) – کمک های حقوقی، اجتماعی و کمک های روانی اجتماعی را فراهم میسازد.
  • تماس از طریق وتسپ و مراجعه : ۰۰۵۵۱۱۲۳۶۱۳۷۸۰/ ۰۰۵۵۱۱۲۳۶۱۵۰۶۹
  • آدرس: Rua Major Diogo,834- Bela Vista
 • مرکز ادغام و شهروندی مهاجران (CIC) – کمک های حقوقی، دسترسی به حقوق و تعلیمات .
  • شماره تماس و وتسپ : ۰۰۵۵۱۱۳۱۱۵۲۰۴۸
  • آدرس : Rua Barra Funda, 1.020- Santa Cecilia

 

 برای پیدا کردن از مرجع های شریک سازمان ملل برای مهاجرین در مکان های دیګر اینجا را کلیک کنید.


FAQ – سوالات کی به ګونه مکررپرسیده شده

 

۱ــ چگونه برای ویزای بشردوستانه برازیل درخواستي کنیم؟
ویزای بشردوستانه برازیل باید در سفارتخانه ها یا قنسولگری های مذکور برازیل درخواست شود: اسلام آباد در پاکستان، مسکو در روسیه، انقره در ترکیه، ابوظبی در امارات متحده عربی، تهران در ایران یا دوحه در قطر. برازیل نمایندگی قنسولی در افغانستان را ندارد.

۲ــ آسناد لازم برای درخواستي ویزای بشردوستانه برازیل؟                                                                                     مدارک مورد ضرورت، طبق دستور بین وزارتي ۲۴،۳ سپتامبر ۲۰۲۱ عبارتند از، الف سند مسافرتي معتبر، پاسپورت با مدت اعتبار، فرم درخواستي برای ویزه تکمیل شده، کی با تماس مستقیم با سفارت یا قنسولي قابل دریافت میباشد، اثبات وسیله حمل و نقل یعنی ریزرویشن تکت برای ورود به خاک برازیل، کارت عدم مسولیت صادر شده از طرف دولت افغانستان ویا اګر امکان اخذ عدم مسولیت پولیس نا ممکن باشد از نګاه قانون در این صورت این موضوع از طرف وزارت خارجه به طور استثنایی تحلیل خواهد شد.

۳ــ آیا برازیل نوعی حمایت برای خرید تکت طیاره اعطا می کند؟  
هیچ نوع کمکی از سوی دولت برازیل برای خریدن تکت وجود ندارد. بنابراین، این مسولیت تبعه افغانستان است که تکت طیاره خود را به برازیل خریداري کند.

۴ــ پس از ورود به خاک برازیل،آیا اتباع افغانستان باید به  پلیس فدرال مراجعه  نماید؟
اتباع افغانستان که با ویزای به منظور پذیرش بشردوستانه وارد برازیل میشوند باید حداکثر درظرف 90 روز پس از ورود به خاک برازیل به پلیس فدرال مراجعه نماید. در صورت مشکلات،شما می‌توانید یکی از سازمان‌های همکارسازمان ملل برای پناهندګان در برازیل(UNHCR ) مراجعه نمایید و کومک بخواهید که با کلیک کردن در اینجا قابل دسترس میباشد.

۵ــ پس از ورود به خاک برازیل،اتباع افغانستان می تواند برای به رسمیت شناختن وضعیت پناهندگی یا اجازه اقامت درخواستی کند؟
بلی . افغان ها پس از ورود به خاک برازیل می توانند برای وضعیت پناهندگی اقدام کنند. برای معلومات بیشتر دراین مورد، اینجا را کلیک کنید. متقاضیان افغان که معیارهای خاصی را دارند می توانند از طریق یک روند ساده و بدون نیاز به مصاحبه یا انټرویو واجد شرایط باشند به عنوان پناهنده شناخته شوند. اگر شما نمیخواهید درخواست برای به رسمیت شناختن وضعیت پناهندگی کنید، شما می توانید برای اقامت موقت به منظور پذیرش بشردوستانه که در ابتدا برای دو سال اعتبار دارد و بعداً برای اقامت دائم درخواستي دهید. برای معلومات بیشتر به معلومات زیر مراجعه کنید.

۶ــ وقتی به برازیل رسیدید، آیا مترجم یا ترجمان برای اتباع افغانستان پیشنهاد می شود؟
نخیر. دولت برازیل هیچ کمکی برای ترجمه یا ترجمان را ارائه نمی کند . در صورت ضرورت مشکلات برای ترجمان و برای جستجوی کلاس ها و درسهای زبان پورتګالي اتباع افغان می توانند کی یکی از سازمان های همکار کمیساری  عالي سازمان ملل برای پناهند ګان مراجع نماید با کلیک بر روی اینجا کمک بگیرد.

۷ــ آیا حمایت مالی خاصی برای اتباع افغانستان وجود دارد؟

دولت برازیل هیچ نوع حمایت و کومک ملی خاصی برای افغان ها را ارئه نمی کند.با این حال پناهندګان و مهاجران از هر ملیتی کی باشند میتوانند از کومک اجتماعي ارائه شده توسط دولت برازیل (Auxilo Brasil ) برخوردار شوند. برای معلومات بیشتر در این باره اینجا را کلیک کنید.

۸ــ آیا حمایت مسکن خاصی برای اتباع افغانستان وجود دارد؟
حمایت مسکن مشخصی برای افغان ها وجود ندارد. با این حال، آنها می توانند در پناهگاه های موجود در شهرهایی که در آن قرار دارند درخواست پناه دهند. مهمتر از همه، این گزینه‌ها موقتی هستند، اغلب به اشتراک گذاشته می‌شوند و/یا بر اساس بخش ها تقسیم می‌شوند (به عنوان مثال، پناهگاه زنانه، پناهگاه مردانه، پناهگاه فامیلي ). به طورعام، گزینه های کمی برای پناهگاه فامیلي وجود دارد. یعنی امکان تقسیم خانواده ای متشکل از زن و مرد برای گرفتن سرپناه موقت وجود دارد. برای معلومات بیشتر در مورد نحوه دریافت سرپناه اینجا را کلیک کنید یا به دنبال یکی از سازمان های شریک ((UNHCR در برازیل جستجو نمایید.

۹ــ اتباع افغانستان در برازیل حق بدست آوردن کدام آسناد را دارند؟
پناهندګان به رسمیت شناخته شده در برازیل حق دریافت کارت ملي مهاجرت (CRNM )، کارت کار و حمایت اجتماعي (CTPS )، ثبت نام مالیه دهندګان فردي (CPF ) و یک سند مسافرتي( پاسپورت زرد) را دارند .

متقاضیان وضعیت پناهندګي حق دریافت پروتوکول موقت ( کی برای یک سال اعتبار دارد و قابل تمدید میباشد تا زمانی کی درخواستي وضعیت پناهندګي ایشان توسط کمیټه ملي پناهندګان تحلیل و تصمیم ګیري میشود)، سند موقت ثبت ملي مهاجرت  DPNM) ) ، کار و امور اجتماعي ( CTPS )، و ثبت نام کارت ما لیه دهندګان(CPF )را دارد.

اتباع افغانستان کی اجازه اقامت برای مقاصد بشردوستانه درخواست داده اند، میتوانند کارت ملي ثبت نام موقت مهاجرت(  (CRNM کارت کار و حمایت اجتماعي (CTPS) ثبت کارت مالیه دهندګان (CPF ) را اخذ نمایید.

برای معلومات از نحوه دریافت هر سند، اینجا را کلیک کنید

۱۰ــ آیا صدور ویزه برازیل برای پذیرش بشردوستانه برای اتباع افغانستان هزینه ای دارد؟

همانطور کی در فرمان بین وزارتي ۲۴ مورخ ۳ سپتامبر ۲۰۲۱ پیش بیني شده است، صدور ویزه به منظور پذیرش بشردوستانه برازیل برای افغان ها هیچ هزینه ای ندارد.

۱۱ــ آیا اتباع افغانستان می توانند در برازیل کار کنند؟
بلی، اتباع افغانستان میتوانند به طور کامل در برازیل کار کنند. با داشتن آسناد و مدارک لازم برای انجام یک فعالیت حرفه ای ، مانند کارت ثبت مالیات (CPF) ، کارت اجازه کار و تامین اجتماعي (CTPS) کی دیجیتلي میباشد، سند موقت ثبت ملي مهاجرت( DPRNM) یا پرتوکول درخواست پناهدګي موقت یا کارت ملي مهاجرت (CRNM) داشته باشد. برای معلومات بیشتر برای یافتن کار در برازیل اینجا را کلیک کنید.

۱۲ــ آیا اتباع افغانستان می توانند در برازیل تحصیل کنند و همچنین مدارک و دیپلوم خود را از افغانستان مجدداً تأیید کنند؟
بله، اتباع افغانستان می توانند مانند هر برازیلی، پناهنده یا مهاجر دیگر، به آموزش ابتدایی، متوسطه، فنی و عالی در برازیل دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، امکان اعتبار مجدد مدرک تحصیلی یا دیپلوم در کشور مبدا برای انجام حرفه تاییدي  وجود دارد. این پروسه ای است که باید با پوهنتون های دولتی، با هزینه ها و مهلت های متغیر انجام شود. برخی از پوهنتون ها معافیت هایی از هزینه های تاییدی برای پناهندگان دارند. برای معلومات بیشتر دردراین مورد  اینجا را کلیک کنید.

۱۳ــ چگونه یک تبعه افغان می تواند به سیستم مراقبت های بهداشتی یا صحي در برازیل دسترسی داشته باشد؟
هر پناهنده و مهاجر، از جمله افغان ها می توانند از سیستم بهداشتي یا صحي (SUS Brasil ) استفادن کنند کی دسترسي همګاني دارد و کاملا رایګان میباشد. برای دسترسي به این خدمات به سادګي باید کارت ملي صحي (Cartao SUS) نیز نامیده میشود داشته باشید کی این کارت را در هر واحد بهداشتي و صحي و یا هم از طریق انترنت بدست اورده میتوانید.

 برای معلومات بیشتر در مورد نحوه دسترسی به کارت (SUS) اینجا را کلیک کنید.

۱۴ــ آیا افغان ها می توانند واکسن کووید ۱۹ (Covid-19) را در برازیل دریافت کنند؟ آیا هزینه ای برای گرفتن آن وجود دارد؟
بلی،مردم و اتباع افغانستان میتوانند و توست سازمان ملل برای مهاجرین در برازیل به شدت تشویق میشوند تا واکسین کووید ۱۹ را به صورت رایګان در هر واحد بهداشتي یاصحي عمومي در برازیل دریافت نماید و واکسین کنند.

 برای معلومات بیشتر در مورد محل دریافت واکسین کووید ۱۹ اینجا را کلیک کنید.

اګر معلوماتی کی در جستجوی و دنبال آن هستید در پرسش و پاسخ های ذکر شده دریافت نکردید، میتوانید به پلټفارم کومک (HELP) مراجع نمایید. و اګر هنوز پاسخ سوال تان دریافت نکردید، با کلیک به اینجا با ما تماس بګیرید.


مطالب اطلاعاتی

برای دسترسی به اطلاعات کافیست روی تصویر زیر کلیک کنید.