امرار معاش

کار در کشور ترکیه

به عنوان یک متقاضی و یا شخصی که به او حق حمایت بین المللی اعطا شده است، شما حق کار کردن در کشور ترکیه را دارید. شما می توانید برای انواع گوناگونی از اجازه ی کار درخواست دهید. دو نوع متداول اجازه ی کار عبارتند از اشتغال با دستمزد و خود اشتغالی.

برای دسترسی به بازار کار و پیدا کردن فرصت های شغلی، پیشنهاد ما به شما این است که در İŞKUR یعنی آژانس استخدام ترکیه یا شرکای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد که در رابطه با فرصت های شغلی موجود مشاوره می دهند ثبت نام کنید.

کار کردن به صورت قانونی مزایای بسیاری دارد. کار و تجارت غیر رسمی امری خلاف قانون در ترکیه است. با داشتن اجازه ی کار و یا اجازه ی تجارت رسمی در ترکیه، می توانید از حق و حقوق خود بهره مند بوده و از خدماتی مانند تامین اجتماعی و بیمه استفاده کنید. به شما حق و حقوقی مشابه آنچه شروندان ترکیه برخوردارند، اعطا می شود و شما حق دریافت حداقل حقوق را دارا خواهید بود.

اجازه ی کار برای اشتغال با دستمزد

شش ماه پس از ثبت نام برای دریافت حمایت بین المللی در ترکیه، شما واجد شرایط تقاضا برای اجازه ی کار خواهید بود. به دلیل اینکه تقاضای صدور اجازه ی کار توسط کارفرما و نه متقاضی دریافت کار انجام می شود، شما باید مراحل را ابتدا از جستجو برای یافتن فرصت کاری آغاز کنید.

پس از اینکه متقاضی دریافت کار و کار فرما به توافق رسیدند، روند تقاضای اجازه ی کار توسط کارفرما آغاز می شود. تقاضای مجوز کار به صورت آنلاین و از طریق وب سایت  e-government portal. انجام می شود.

لطفا به یاد داشته باشید که شما فقط در شهری که در آن ثبت نام شده اید می توانید کار کنید. اگرمحل کاری که پیدا کرده اید در استان دیگری باشد، باید به همراه کارفرمای خود درخواست تغییر شهر محل ثبت نامتان را به اداره ی امور مهاجرت استان ارائه دهید- همچنین باید قرارداد کاری را که با کارفرمای خود منعقد کرده اید به همراه داشته باشید. در صورتی که شهر شما تغییر کند، کارفرمای شما می تواند برای اجازه ی کار اقدام کند.

مدارک مورد نیاز برای اجازه ی کار عبارتند از:

  • مدارک شناسایی متقاضی دریافت/ دارنده حمایت بین المللی (شامل شماره شناسایی اتباع خارجی)
  • عکس پرسنلی شخص
  • قرارداد امضا شده بین کارفرما و کارگر
  • رمز اینترنتی دولت الکترونیکی کارفرما که در تمام مراحل نیاز است
  • مدارک مربوطه (مدارک مربوط به فعالیت ها، سایر مدارک، آخرین اطلاعات مربوط به میزان سرمایه و شراکت، آخرین اظهارنامه ی مالیاتی، وکالتنامه و غیره.)

فرم های از پیش آماده شده به دو زبان عربی و ترکی بر روی وب سایت وزارت کار موجود می باشد. با این وجود طرفین قرارداد می توانند از هرگونه فرم قراردادی که مورد تایید قوانین کار کشور ترکیه است استفاده کنند.

اجازه ی کار خود اشتغالی

اگر خود اشتغال هستید و یا مایلید خود اشتغال شوید، باید کسب و کاری قانونی را در ترکیه به ثبت برسانید. کسب و کار شما باید بر اساس کد تجاری کشور ترکیه ثبت شود. انواع بسیاری از کسب وکار در ترکیه وجود دارد.

همانند هر شخص خارجی دیگری در کشور ترکیه، شما می توانید کسب و کار خودتان را مانند مغازه داری راه اندازی کنید. در این صورت محل کسب و کار شما نیز باید بر اساس قوانین کشور ترکیه به ثبت برسد. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می تواند به شما در ثبت کسب و کارتان کمک کند.

پس از اینکه کسب و کارتان را به صورت رسمی در ترکیه به ثبت رساندید می توانید خودتان برای دریافت مجوز کار اقدام کنید. برای اطلاعات بیشتر، لطفا با ارگان های همکار با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد که در زیر آمده است تماس بگیرید.

برای برخی از مشاغل استثناهایی وجود دارد

اگر مایلید به عنوان کارگر فصلی در مزرعه کار کنید و یا در مشاغلی مربوط به پرورش حیوانات مشغول به کار شوید، ممکن است مشمول معافیت شوید. شما باید درخواستی را با ذکر این نکته که به عنوان کارگر فصلی در مزارع و یا شغل پرورش حیوانات کار می کنید به اداره İŞKUR استانی که در آن ثبت شده اید ارائه دهید. در این صورت به شما مدرکی دال بر معافیت ارائه می گردد و بر اساس این مدرک خواهید توانست به طور رسمی در ترکیه کار کنید. با داشتن این مدرک معافیت خواهید توانست به خدمات درمانی دسترسی داشته باشید. شما همچنین خواهید توانست حق بیمه تامین اجتماعیتان را به صورت داوطلبانه پرداخت کرده تا در آینده از مزایای بازنشستگی بهره مند شوید.

اگر دکتر و یا معلم هستید و قصد کار کردن در کشور ترکیه را دارید، باید یک اجازه ی کار مقدماتی از اداره ی استانی وزارتخانه ی مربوطه کسب کنید.

آموزش فنی و حرفه ای

شما می توانید در کلاس های رایگان فنی و حرفه ای در ترکیه شرکت کنید. با مراجعه به وب سایت İŞKUR می توانید تقاضای شرکت در کلاس های رایگان آموزش فنی و حرفه ای دولت ترکیه را ارائه دهید.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و سازمان های شریک آن نیز فرصت های آموزش فنی و حرفه ای را فراهم می کنند. برای اطلاعات بیشتر، لطفا با ارگان های همکار با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد که در زیر آمده است تماس بگیرید.

پشتیبانی بیشتر

برای دریافت پشتیبانی بیشتر در موارد معیشتی و کاری، لطفا از طریق مشخصات زیر با ارگان های همکار با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تماس بگیرید.


اطلاعات ارتباط با ارگان های پشتیبانی معیشتی

ACTED – اکتد

Hatay / هاتای
Sukru Kanatli Mah. Genclik Cad. Ustun Apt. No:10, Antakya/HATAY
Tel: +90 546 657 87 13

Concern – کنسرن

Harran / هاران
Seyh Hayati Harrani. Dibec Küme Evleri No 36\B, Harran/ŞANLIURFA

Akçakale / آکچاکاله
Favzi Çakmak Mah. Meriç Sok. No: 18, Akçakale/ŞANLIURFA

Suruç / سورچ
Cumhuriyet Mah. Lokal Sok. No: 33, Suruç/ŞANLIURFA

Ceylanpınar / جیلانپینار
Seydo Attila (Aydınlık) Mah. 209 Sok., 4 Kat 1, Ceylanpınar/ŞANLIURFA

Viranşehir / ویرانشهر
I. Şarkpınar Mah. 65. Sok. No: 36, Viranşehir/ŞANLIURFA

Siverek / سیورک
Siverek Hasan Çelebi Mah. 62. Sok. No:11, Siverek/ŞANLIURFA

Eyyübiye / ایوبیه
Hayati Harrani Mah. 4010 Sok. No:17, Eyyübiye/ŞANLIURFA

Haliliye / هالیلیه
Suleymaniye Mah. 1815. Sok. No:2 Polat Apt. Alti, Haliliye/ŞANLIURFA

(Danish Refugee Council DRC) – شورای پناهندگان دانمارک

Hatay / هاتای
Cumhuriyet Caddesi, Balcılar Apartmanı, No: 7 Kat: 3, Antakya/HATAY
Tel: 0536 646 7265

Şanliurfa / شانلی اورفا
Bamyasu Mah. Şair Nebi Cad: 198, (Sülyman Şah Okul yani)
Tel: 0538 050 6220, 0538 050 6222

Kilis / کیلیس
Akram Çatin Mah, Nar Sok. No: 35
Tel: 0549 546 1304

Habitat – هابیتات

İstanbul / استانبول
Gayrettepe Mahallesi Barbaros Bulvarı 143/A, Beşiktaş/İSTANBUL
Tel: 02122653314-15

(Norwegian Refugee Council (NRC – شورای پناهندگان نروژی

Ankara / آنکارا
Barbaros Mahallesi, Billur Sok. No: 5/7-8 Kavaklıdere, Çankaya/ANKARA

Feedback

How can we improve this website? Please feel free to give us feedback if there is any information you believe is missing or could be wise to have on this website.

(Your privacy will be respected and the confidentiality of your answers will be maintained)