آموزش


آموزش ابتدایی و متوسطه

تمامی پناهندگان و پناهجویان حق بهره مندی از امکانات آموزشی در ترکیه را دارند. پس از صدور شماره شناسایی اتباع خارجی توسط مقامات کشور ترکیه، پناهندگان و پناهجویان می توانند در مدارس ترکیه ثبت نام کنند. کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان توصیه می کند هرچه زودتر فرزندتان را در مدرسه ثبت نام کنید. نیازی به صبر برای اتمام مراحل ثبت نام و یا تعیین وضعیت پناهندگی نیست.

  • همه کودکان حق تحصیل در کشور ترکیه را دارند.
  • مدارس دولتی شهریه ای دریافت نمیکنند.
  • قبل از ثبت نام فرزندتان در مدرسه باید توسط مقامات کشور ترکیه ثبت نام شده باشید.
  • اگر مایل به ثبت نام فرزندتان هستید مستقیما به اداره آموزش و پرورش استان مراجعه کنید.
  • مدرسه فقط مکانی برای آموزش نیست – رفتن به مدرسه تاثیر بسزایی در پیشرفت روابط اجتماعی و روحیه فرزند شما دارد.

علاوه بر تحصیل در مدارس، پناهندگان و پناهجویان می توانند در کلاسهایی (شامل کلاس های آموزش زبان ترکی) که در مراکز آموزشی برگزار می گردد شرکت کنند. شرکت در این کلاس ها رایگان است.

مهم نیست چه مدت در کشور ترکیه خواهید ماند. مهم این است که فرزندانتان در مدرسه تحصیل کنند!حتی اگر امیدوار هستید درکشور دیگری اسکان داده شوید و یا به کشور خودتان بازگردید مهم است که شما و خانواده تان از زمانی که در ترکیه دارید، برای بهبود مهارت هایی که به فرزندانتان برای تطبیق دادن خود با جامعه و سیستم آموزشی جدید کمک می کند استفاده کنید. فرزندان شما هر قدر زمان طولانی تری را دور از مدرسه باشند، این روند برایشان مشکلتر می گردد.

علاوه بر مزایای آموزشی، رفتن به مدرسه به فرزندان شما کمک خواهد کرد تا با مشکلات ناشی از تغییر مکان زندگیشان بهتر کنار بیایند. داشتن یک برنامه مشخص (مانند هر روز به مدرسه رفتن به و شرکت در کلاسهای یادگیری زبان) باعث ایجاد ثبات در کودکان و جوانان می شود. رفتن به مدرسه همچنین به فرزندان شما کمک خواهد کرد تا به جای تمرکز بر روی گذشته و وقایعی که منجر به این شد که در ترکیه درخواست کمک کنید، بر روی آینده تمرکز کنند.

چگونه فرزندانمان را در مدرسه ثبت نام کنیم.

شما باید فرزندانتان را در مدارس شهری که در آن ثبت شده اید نام نویسی کنید. برای نام نویسی فرزندتان در نزدیکترین مدرسه دولتی به اداره ملی آموزش و پرورش استان خود مراجه کنید. تنها مدارک مورد نیاز برای نام نویسی عبارتند از: مدرک شناسایی اتباع خارجی (یابانجی کیملیک نومارا) و آدرس محل زندگی (برگه مربوط به آدرس محل زندگی را باید از موحتارتهیه کنید). اداره آموزش و پرورش نزدیکترین مدرسه به خانه شما را تعیین خواهد کرد. همچنین این اداره ممکن است امتحان تعیین سطح کوتاهی را جهت تعیین مقطع تحصیلی مناسب برای فرزندتان برگزار کند.

اگر در شهر محل سکونت شما دفاتر آسام و اچ آر دی اف وجود دارد، متوانید از آنها کمک بگیرید.


تحصیل در دانشگاه

پناهندگان می توانند در ترکیه در دانشگاه درس بخوانند. دانش آموزانی که مایل به ثبت نام در دانشگاه هستند این مدارک را نیاز دارند: شماره شناسایی اتباع خارجی (یابانجی کیملک نومارا)، گواهی پایان مقطع تحصیلی 12 دوره دبیرستان، نتایج امتحان دانش آموزان خارجی (YOS) که توسط دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید برگزار می شود و مدرکی برای اثبات تسلط بر زبان تدریس در آن دانشگاه.

اطلاعات لازم در خصوص رشته های تحصیلی دانشگاهی و موارد مورد نیاز برای اخذ پذیرش برای دانشجویان خارجی در وبسایت دانشگاهها موجود می باشد.

لطفا در نظر داشته باشید دانشجویانی که پناهنده و پناهجو هستند به عنوان <دانشجوی خارجی> در دانشگاهها قلمداد می شوند. شهریه بالاتری ممکن است برای دانش آموزان خارجی اعمال می شود.


تحصیلات آنلاین در ترکیه

دانشجو یان خارجی می توانند در دانشگاه آنادولو که دانشگاه آنلاین و از راه دور ترکیه است ثبت نام کنند. مدارک اخذ شده از دانشگاه آنادولو در ترکیه و در سطح بین المللی معتبر هستند.

موسسات دیگری نیز برنامه های آنلاین ارائه می دهند (University of the People, Coursera). بسیاری از این برنامه ها به صورت رسمی در ترکیه اعتبار ندارند. این برنامه ها برای به روز کردن اطلاعاتتان مفید هستند و به دانش آموزان کمک می کنند تا برای دانشگاه آماده شوند.


آموزش حرفه و تحصیلات فنی حرفه ای

خارجی ها می توانند در مدارس فنی حرفه ای که توسط وزارت آموزش ملی اداره می شود ثبت نام کنند. شرایط ثبت نام و التزامات مربوط به آن مانند سایر مدارس است.

آموزش های حرفه ای نیز به صورت رایگان توسط مراکز آموزش عمومی (Halk Egitim Merkezi) ارائه می شوند و وزارت آموزش ملی آنها را تایید می کند. برای ثبت نام در این دوره ها نیاز به شماره شناسایی معتبر برای اتباع خارجی دارید.


یادگیری زبان ترکی

یادگیری زبان ترکی یکی از پایه ای ترین مهارت هایی است که برای زندگی در ترکیه به آن نیاز دارید. یادگیری زبان ترکی به شما کمک می کند تا زندگی روزانه و کارهای اولیه خود را راحت تر انجام دهید (خرید کردن، استفاده از وسایل نقلیه عمومی)، با افرادی که در منطقه شما زندگی می کنند دوستی کنید و در موارد ضروری (ارتباط با دکتر و یا پلیس) نیز به شما کمک می کند.

کلاس های ترکی به صورت رایگان توسط مراکز آموزش عمومی (Halk Egitim Merkezi) ارائه می شود. لطفا به مراکز آموزش عمومی محل خود بروید و برای یک کلاس ثبت نام کنید. شرکای اجرایی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد درامور پناهندگان نیز می توانند در ارتباط با کلاس های زبانی که در شهر شما ارائه می شوند به شما اطلاعات بیشتری بدهند.


کمک های مالی برای تحصیل

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برای خانواده هایی که به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ثبت نام کرده باشند کمک مالی در نظر می گیرد. کمک های مالی هر ترم ارائه می شود. شرط دریافت کمک مالی مشروط به ثبت نام بچه ها در مدرسه است. برگه معتبر ثبت نام باید به فرم درخواست شما برای کمک ضمیمه شده باشد.

برای درخواست کمک های تحصیلی، شما به این مدارک نیاز دارید: شماره معتبر (فعال) پرونده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و برگه اثبات اینکه فروند شما در مدرسه ای در ترکیه ثبت نام کرده است (دارای نام دانش آموز، نام مدرسه، کلاسی که دانش آموز در آن ثبت نام کرده است، تاریخ مدرک، امضای مدیر مدرسه، مهر مدرسه). درخواست های کمک مالی باید به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ارسال شود و یا به دفاتر آسام و یا اچ آر دی اف تحویل داده شود.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل همچنین به تعداد بسیار محدودی کمک هزینه تحصیلی DAFI برای تحصیلات عالیه ارائه می دهد. این کمک تحصیلی شامل هزینه شهریه و زندگی است. روند درخواست این کمک هزینه در وب سایت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و صفحه فیس بوک سازمان موجود است و در ماه های جولای و آگوست از طریق شرکای اجرایی اعلام می شود.

Feedback

How can we improve this website? Please feel free to give us feedback if there is any information you believe is missing or could be wise to have on this website.

(Your privacy will be respected and the confidentiality of your answers will be maintained)