جابجایی

این مورد برای افرادی که پیش از ۲۰  مارس ۲۰۱۶ وارد شده‌اند قابل اجرا می‌باشد.

برنامه جابجایی اتحادیه اروپا در مورد انتقال افرادی است که نیاز به حفاظت بین‌المللی (پناهندگی و پناهندگی اجتماعی) از یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دیگر کشورها را دارند. این مکانیزم اروپایی برنامه‌ای است برای پاسخ به بحران پناهندگی، با هدف توزیع عادلانه‌تری از پناهجویان در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا.

پرسش ۱. چه کسی واجد شرایط جابجایی می‌باشد؟

پاسخ: مکانیزم جابجایی تنها برای ملیت‌هایی قابل اجرا خواهد بود که براساس آمار EUROSTAT در سه-ماهه گذشته، از کشوری آمده‌اند که میزان به رسمیت شناخته‌شدن‌ پناهندگی‌شان در سرتاسر اروپا مساوی یا بیشتر از میانگین ۷۵ درصد باشد. با توجه به اداره حمایت پناهندگی اروپا (EASO)، هم‌اکنون کشورهای واجد شرایط‌‌‌‌ از تاریخ ۱ آوریل ۲۰۱۷، آنتیگوا و باربودا، بروندی، کشورها و قلمروهای برون مرزی انگلیس، اریتره، گرِنادا، گواتمالا، سوریه و یمن و یا فرد بی‌وطنی که قبلاً در یکی از این کشورها زندگی می‌کرده است، می‌باشند. خواهشمندیم توجه داشته باشید که افرادی که پس از ۲۰ مارس ۲۰۱۶ وارد یونان شدند واجد شرایط جابجایی نمی‌باشند.

پرسش ۲. گام بعدی پس از ثبت‌نام کامل برای پرونده‌های جابجایی چیست؟

پاسخ: اداره خدمات پناهندگی درخواست‌هایتان را بررسی خواهد کرد، و چنانچه شما واجد شرایط برای برنامه جابجایی اتحادیه اروپا باشید، درخواست‌‌تان را به منظور در نظرگرفتن به کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا فرستاده خواهد شد. چنانچه برای جابجایی قبول شوید، مقصد، محل زندگی و جزئیات رفت و آمدتان به آگاهی‌تان خواهد رسید. به افرادی که واجد شرایط برنامه جابجایی اتحادیه اروپا باشند، پس از تکمیل روند ثبت‌نام و پیش از ترک کردن یونان، مکانی موقت برای زندگی داده خواهد شد.

پرسش ۳. چه فرق‌هایی بین پرونده‌های پیوند مجدد خانوادگی (Dublin ) و پرونده‌های ملیت‌های واجد شرایط جابجایی وجود دارند؟

پاسخ: پیوند مجدد خانوادگی تنها برای اعضایی از یک خانواده اصلی (همسر و فرزندان زیر سن قانونی) می‌باشد که درخواست‌‌های پناهندگی همه اعضای خانواده در همان کشور بررسی خواهد شد. کاندیداهای جابجایی، برای بررسی درخواست‌ پناهندگی‌شان به کشور عضو دیگری فرستاده شده و شانس انتخاب این که به کدام کشور جابجا خواهند شد را ندارند.

پرسش ۴. چطور می‌شود اگر من بخواهم به کشور خاصی مانند آلمان، سوئد و یا فرانسه بروم، ولی کشور دیگری برای جابجایی به من پیشنهاد شده باشد؟

پاسخ: شما نمی‌توانید انتخاب کنید که به کدام کشور جابجا خواهید شد. هرچند، چنانچه به شما گفته شود که جایی در برنامه جابجایی در کشور دیگری به شما پیشنهاد شده است و شما از رفتن خودداری نمایید، درخواست‌‌تان برای حفاظت بین‌المللی در یونان بررسی خواهد شد. شما می‌بایستی امتناع‌تان را در زمانی که تصمیم ادره خدمات پناهندگی به شما ابلاغ می‌گردد به آنها اعلام نمایید.

پرسش ۵. چنانچه من جابجایی را رد کنم یا اگر کشور مقصد درخواست‌ جابجایی را نپذیرد، چه اتفاقی می‌افتد؟

پاسخ: چنانچه شما جابجایی را رد کرده، و یا اگر کشور مقصد درخواست‌ جابجایی را رد نماید، می‌توانید تا زمانی که درخواست‌ پناهندگی‌تان در یونان بررسی می‌گردد در کشور یونان بمانید. چنانچه شما جابجا شدن به کشوری که به شما پیشنهاد شده است را رد کنید، نمی‌توانید کشور دیگری را انتخاب نمایید. ممکن است از شما بخواهند مکان، آپارتمان و یا هتلی که که در آن زندگی می کنید و  UNHCRدر اختیار شما گذاشته است را خالی نمایید، چرا که پس از رد کردن کشور جابجایی، مکان زندگی شما مورد حمایت نخواهد بود.

پرسش ۶. من از عراق هستم. آیا می‌توانم جابجا شوم؟

پاسخ: عراقی‌هایی که پیش از ۲۰ مارس ۲۰۱۶ وارد یونان شده‌اند و پیش از ۱۶ ژوئن ۲۰۱۶ پیش‌ثبت‌نام شده‌اند، واجد شرایط برای جابجایی می‌باشند. عراقی‌هایی که پیش از ۲۰ مارس ۲۰۱۶ وارد یونان شده و  پس از ۱۶ ژوئن ۲۰۱۶ پیش‌ثبت‌نام شده‌اند، ممکن است بر اساس تاریخ ورودشان به یونان که در برگه پلیس‌شان ذکر شده است واجد شرایط جابجایی باشند. عراقی‌هایی که پس از ۲۰ مارس ۲۰۱۶ وارد یونان شده‌اند، واجد شرایط جابجایی نمی‌باشند. ۱۶ ژوئن روزی است که در آن دولت‌های اروپایی مطلع شدند که بطور میانگین، کمتر از ۷۵ درصد از عراقی‌ها حفاظت بین‌المللی در اروپا به آنها اعطا شده‌ است.

پرسش ۷. من فکر می‌کردم که پس از پیش‌ثبت‌نام یا ثبت‌نام کامل، دولت آپارتمان یا اتاق هتلی در اختیار من می‌گذارد.

پاسخ: به کسانی که واجد شرایط برنامه جابجایی اتحادیه اروپا باشند، پس از تکمیل روند ثبت‌نام و پیش از ترک یونان، چنانچه به عنوان کاندیدای برنامه جابجایی شناخته شده باشید موقتا مکان زندگی داده می‌شود. هر شخص دیگری می‌تواند در یکی از مکان‌های آزاد در سرزمین اصلی یونان که توسط دولت اداره می‌شوند زندگی کند. UNHCR برای پناهجویان آسیب‌پذیر هم، بسته به پرونده و به دنبال انجام ارزیابی‌های فردی و بر اساس در دسترس‌بودن مکان‌ها، جای موقت زندگی فراهم می‌کند.

پرسش ۸. آیا می‌توانم هنگام تکمیل ثبت‌نام مسیر قانونی که ترجیح می‌دهم را انتخاب کنم؟ جابجایی، در مقابل قانون دوبلین پیوند مجدد خانوادگی؟

پاسخ: خیر، نمی‌توانید. واجد شرایط بودن برای جابجایی یا پیوند مجدد خانوادگی توسط جزئیات پرونده ویژه شما مشخص شده‌اند. اداره خدمات پناهندگی معقول‌ترین تصمیم را در پرونده شما خواهد گرفت.

برای اطلاعات بیشتر درباره برنامه جابجایی، به اداره خدمات پناهندگی مراجعه نمایید.